SIG Pracodawcą z Sercem - rozmowa


Pracodawca z Sercem to wyjątkowy tytuł, który został przyznany SIG w roku 2022 za zaangażowanie społeczne biznesu, systematyczne zwiększanie szans osób z niepełnosprawnością na rynku pracy, jak również burzenie stereotypów i barier społecznych związanych z dyskryminacją osób niepełnosprawnych oraz sztucznymi podziałania w społeczeństwie. Zachęcamy do przeczytania wywiadu, którego organizatorom programu Pracodawca z Sercem udzielili Katarzyna Janik, Dyrektor Personalny SIG oraz Bartosz Pilch, Group Director of Omnichannel SIG.

SIG otrzymał certyfikat Pracodawca z Sercem – proszę powiedzieć, jak istotne jest to wyróżnienie dla Państwa firmy?
W SIG bardzo cenimy pracowników z niepełnosprawnościami i przywiązujemy dużą wagę do polityki zatrudnienia takich osób. Cieszymy się, że nasze działania na rzecz zwiększania szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy zostały dostrzeżone i nagrodzone. Jest to niezwykle cenne wyróżnienie dla nas, z którego jesteśmy bardzo dumni.

Jakie obawy pojawiły się przed zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami?
Początkowo obawialiśmy się, czy będziemy w stanie właściwie dostosować środowisko pracy dla danej niepełnosprawności. W zależności od stopnia niepełnosprawności dostosowanie stanowiska pracy jest inne – inne dla osób poruszających się na wózkach, a inne dla osób na przykład niewidomych. Obawialiśmy się także, jak pracownicy z niepełnosprawnościami odnajdą się w środowisku korporacyjnym, a z drugiej strony – na ile pozostali pracownicy będą potrafili się odnaleźć w kontakcie z osobą niepełnosprawną, czy nie będą doprowadzać do sztucznych sytuacji, czy niepotrzebnego skrępowania i niezręczności. Aby temu zapobiec, przygotowaliśmy prezentację i szkolenie dla pracowników biura, w którym będą zatrudnione osoby z niepełnosprawnościami.

Co Państwo sądzą o pracownikach z niepełnosprawnością? O kompetencjach, doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach?
Z naszej perspektywy osoba z niepełnosprawnością jest taka, jak każda inna – może mieć niskie lub wysokie kompetencje. Jedyna różnica dla nas jest taka, że osoba niepełnosprawna ma pewne ograniczenia, np. ruchowe. Są to osoby, które jeżeli odnajdą swoje miejsce i sprawdzą się, są bardzo zaangażowane, lojalne i sumienne, szanujące swoją pracę. W trakcie rozmów z osobami niepełnosprawnymi dowiadujemy się, że dla nich niezwykle motywująca jest możliwość zróżnicowanej pracy w zespole, w charakterze biurowym, która wymaga zaangażowania intelektualnego, wyjścia z domu.

Jakie korzyści, poza finansowymi, zyskała Państwa Firma z zatrudnienia osób z niepełnosprawnością?
Pozyskaliśmy dla SIG lojalnych i kompetentnych pracowników. Osoby, które wcześniej pracowały w firmie, stały się bardziej otwarte na to, że ktoś może inaczej funkcjonować. Nauczyliśmy się kontaktu z osobami niepełnosprawnymi. Rozwinęło to nas jako ludzi – przestaliśmy myśleć stereotypami o osobach z niepełnosprawnościami. To dla nas cenna nauka.

Co Państwo uważają na temat stereotypów krążących w naszym społeczeństwie na temat osób z niepełnosprawnościami?
Dla nas jest to przede wszystkim efekt halo: „jeżeli ktoś jest niepełnosprawny, to znaczy, że nadaje się do ograniczonej ilości prac”. Wśród osób z niepełnosprawnościami są osoby i mniej, i bardziej uzdolnione. Niepełnosprawność nie warunkuje cech osobowości, czy predyspozycji i zdolności. Stereotypy są krzywdzące dla osób niepełnosprawnych i świetnie by było, gdybyśmy nauczyli się z nich wychodzić .

Jakie są Państwa doświadczenia w codziennej pracy z osobami z niepełnosprawnościami (ciekawe historie)?
Jeżeli dobrze ułoży się pracę, przygotuje środowisko i da ciekawe zadania, to osoby z niepełnosprawnościami wykazują się dużą lojalnością oraz motywacją. Są to osoby o wybitnych zdolnościach analitycznych i humanistycznych – więc można zbudować naprawdę bardzo mocny zespół. Z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych wiąże się wiele elementów związanych z ich potrzebami zdrowotnymi – np. krótszy dzień pracy, czy dłuższe urlopy. Trzeba się z tym liczyć, tworząc zespół złożony z osób niepełnosprawnych lub zatrudniając osoby z niepełnosprawnością.

Jakie stanowiska zajmują w Państwa firmie osoby z niepełnosprawnością? Czym się zajmują?
W SIG pracuje aktualnie blisko 30 osób z niepełnosprawnością, a stanowiska, które zajmują, są zróżnicowane, podobnie jak zakres ich obowiązków. Są to zarówno stanowiska obsługi firmowej infolinii, sprzedażowe, jak i bardziej specjalistyczne (analityka, dane produktowe, kontent systemu sprzedaży e-commerce), a także kierownicze.

...
Wywiad ukazał się na stronie www.pracodawcazsercem.pl.