Strych to miejsce, które możemy urządzić na różne sposoby: jako dodatkowe pomieszczenie, gdzie można w spokoju odpocząć od codziennego zgiełku, albo miejsce do magazynowania przedmiotów, dla których zabrakło miejsca gdzie indziej. Niezależnie od przeznaczenia strychu powinniśmy zadbać o bezproblemowy dostęp do niego. Dlatego tak istotny jest wybór optymalnych schodów na strych. Przedstawiamy najpopularniejsze i najlepsze rozwiązania!
Spis treści:
Schody strychowe – podstawowe informacje
Strych to – jak wiadomo – najwyższa kondygnacja domu, która z reguły nie jest odwiedzana zbyt często (a przynajmniej nie tak często, jak pozostałe pomieszczenia w domu). Kiedy jednak potrzebujemy się tam dostać, wejście na poddasze nie powinno sprawiać najmniejszych trudności. Dlatego dobre schody, które można rozłożyć i złożyć w mgnieniu oka, będą szczególnie przydatne.
Czym się kierować przy zakupie schodów na poddasze? Można wskazać co najmniej kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim trzeba porównać wielkość schodów na poddasze z wymiarami otworu w suficie, aby precyzyjnie dopasować do niego konstrukcję. Ważna jest wielkość stopni – zbyt wąskie mogą być niewygodne przy wchodzeniu na strych, a jeszcze bardziej przy schodzeniu. Wreszcie należy zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane schody, a także na rodzaj konstrukcji: tu mamy szerokie pole do popisu.
Schody na poddasze a straty ciepła
Na zagadnienie schodów strychowych trzeba spoglądać również pod kątem ewentualnych strat ciepła. W dzisiejszych czasach kładzie się szczególny nacisk na efektywną termoizolację, więc jeśli mamy do czynienia z nieogrzewanym poddaszem, powinniśmy w sposób szczególny zadbać o dobór odpowiednich schodów na strych. Przy zakupie schodów warto zwrócić uwagę na właściwości termoizolacyjne klap. Nie brakuje producentów, którzy mają w swojej ofercie termoizolacyjne schody strychowe – z jednej strony zapobiegają one stratom ciepła, z drugiej zaś wyróżniają się pod względem estetyki.
Zobacz szeroką ofertę schodów strychowych od najlepszych producentów w katalogu SIG!
Schody strychowe: drewniane czy metalowe?
W pierwszej kolejności możemy podzielić schody strychowe ze względu na użyty materiał. Wobec tego mamy:
– schody strychowe drewniane,
– schody strychowe metalowe (stalowe lub aluminiowe).
Każdy z tych materiałów posiada swoje wady i zalety, a wybór jednego z nich zależy od potrzeb klienta co do funkcjonalności, ale także – co nie mniej ważne – estetyki.
Schody strychowe drewniane
Drewno to najczęściej wybierany materiał dla schodów strychowych – jest z jednej strony lekkie, a z drugiej wystarczająco wytrzymałe dla tego rodzaju konstrukcji. Schody drewniane wykonywane są przeważne z drzewa sosnowego lub świerkowego, a ich maksymalne obciążenie to około 160 kilogramów. Schody na poddasze drewniane to również najbardziej estetyczny rodzaj tego typu konstrukcji.
Schody strychowe, niezależnie od materiału, z jakiego będą wykonane, potrzebują odpowiedniej konserwacji. Jeśli chodzi o schody wykonane z metalu, konserwacja nie będzie przysparzać właściwie żadnych problemów. Nieco więcej pracy będzie w przypadku schodów wykonanych z drewna, bo choć jest to materiał znakomicie się prezentujący, to jednak bardziej delikatny niż metal. W jaki sposób właściwie zadbać o schody strychowe z drewna? Przede wszystkim regularnie je czyścić zgodnie ze wskazaniami producenta, a jeśli jest taka potrzeba – używać odpowiednich impregnatów wzmacniających i przedłużających żywotność drewna. Prawidłowo konserwowane schody powinny spełniać swoje zadanie przez długie lata.
Schody strychowe metalowe
Konstrukcje metalowe (stalowe albo aluminiowe) również mogą pochwalić się dużą lekkością i wytrzymałością. Szczególnie na tę drugą cechę należy zwrócić uwagę – schody strychowe metalowe rekomendowane są w tych przypadkach, kiedy wchodzenie na poddasze odbywa się raczej częściej niż rzadziej. W porównaniu ze schodami wyprodukowanymi z drewna schody metalowe wyróżniają się większym maksymalnym obciążeniem, które wynosi nawet do 200 kilogramów. W przypadku schodów aluminiowych również mówimy o materiale lekkim, ale cechują się one jeszcze większą wartością maksymalnego obciążenia na stopień, bo dochodzi ona nawet do 500 kilogramów.
Rodzaje schodów strychowych – konstrukcja
Schody na strych można sklasyfikować nie tylko ze względu na materiał, z którego są wykonane. Możemy wyróżnić między innymi schody strychowe ognioodporne oraz schody strychowe supertermoizolacyjne (oba rodzaje dostępne są u jednego z najbardziej znanych producentów schodów na poddasze – FAKRO). Schody strychowe dzielimy również pod kątem ich konstrukcji. W tym zakresie wyróżniamy:
– schody strychowe składane,
– schody strychowe rozsuwane,
– schody strychowe nożycowe.
Schody strychowe składane
Pierwszym rodzajem schodów strychowych są schody składane. Charakteryzują się one tym, że zaopatrzone są w zawiasy, które umożliwiają – jak sama nazwa wskazuje – ich składanie. Schody te mogą być trzy- albo czteroczęściowe. Schody na poddasze składane są wygodne w użytkowaniu i nie wymagają wiele miejsca do ich rozłożenia.
Schody strychowe rozsuwane
Schody strychowe rozsuwane nie różnią się tak bardzo od schodów strychowych składanych – o ile jednak ich budowa jest dość podobna, to w schodach rozsuwanych mamy okucia pozwalające na przesuwanie się poszczególnych części, a nie zawiasy, jak w schodach składanych. Ten rodzaj schodów na poddasze wymaga jeszcze mniej miejsca niż schody strychowe składane.
Schody strychowe nożycowe
Kolejnym rodzajem schodów strychowych są metalowe schody nożycowe, które składają się w charakterystyczną harmonijkę. Pod kilkoma względami mają one przewagę nad składanymi i rozsuwanymi schodami drewnianymi. Przede wszystkim schody nożycowe są bardziej wytrzymałe, cechuje je większe maksymalne obciążenie (dzięki wzmocnionej konstrukcji wynosi ono z reguły około 200 kilogramów). Ponadto jedną z głównych zalet schodów nożycowych jest to, że mają one możliwość regulowania długości, dlatego z łatwością można dopasować je do pomieszczenia, w którym są instalowane. Schody te zajmują bardzo mało miejsca podczas otwierania, dlatego świetnie sprawdzą się w miejscach o ograniczonej powierzchni.
Schody na poddasze – cena
Cena schodów strychowych będzie różnić się w zależności od konstrukcji, wymiarów, materiału, z którego schody są wykonane, a także od producenta, od którego pochodzą. Na inwestycję należy patrzeć pod kątem częstotliwości ich użytkowania. Schody służące raz na jakiś czas do zostawienia niepotrzebnych sprzętów na strychu nie muszą być metalowe; jeśli zaś na najwyższej kondygnacji domu pojawiamy się często, warto zainwestować w droższą, bardziej wytrzymałą konstrukcję.
Spośród różnego rodzaju schodów, które wymieniliśmy powyżej, do najdroższych rozwiązań należą schody nożycowe – w tym przypadku będziemy musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Do najtańszych bez wątpienia należą schody drewniane – całkiem niezłe można kupić już w cenie od kilkuset złotych. Generalnie przedział cenowy, o którym mówimy, zaczyna się od około 500 zł, a kończy na ponad 3000 zł.
Konstrukcje schodów strychowych można również uzupełniać o różnego rodzaju akcesoria, na przykład o barierki czy klamki, których koszty trzeba ewentualnie doliczyć do ceny końcowej schodów.
Sprawdź ceny schodów strychowych drewnianych w szerokim katalogu SIG!
Podsumowanie
Katalog schodów na poddasze jest bardzo szeroki. Można je dzielić w zależności od wykonanego materiału, jak i od przyjętej konstrukcji. W przypadku, kiedy szukamy niedrogiego sprzętu, a strych odwiedzamy nie za często, schody z drewna (składane lub rozsuwane) będą wystarczającym rozwiązaniem – zwłaszcza że prezentują się bardzo estetycznie. Jeśli jednak wchodzimy na strych często i zależy nam na wytrzymałości konstrukcji (w tym dużym maksymalnym obciążeniu), optymalnym rozwiązaniem będą schody metalowe (na przykład nożycowe), które są droższą inwestycją.
[