Jeszcze kilkanaście lat temu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła była, dla wielu właścicieli domów jednorodzinnych w naszym kraju, zbędnym wydatkiem czy fanaberią bogatego sąsiada. Wraz z rozwojem świadomości ekologicznej i ekonomicznej społeczeństwa, popularyzacją tematu rekuperacji w sieci i wprowadzeniem nowych wymogów WT 2021, staje się niemalże standardem w nowo budowanych domach. Czy słusznie?
Spis treści:
Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację?
Niewątpliwie zalet takiego systemu, pod warunkiem prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej instalacji, na dobrej jakości komponentach, jest sporo. Najważniejsze z nich, to:
– Odpowiednia, zrównoważona wentylacja budynku, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.
– Proces odzysku ciepła (transfer ciepła między strumieniami powietrza usuwanego i nawiewanego do budynku), wpływający na mniejsze koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Przy obecnych cenach paliw ten argument staje się szczególnie istotny.
– Czyste, świeże powietrze w domu, nawiewane w odpowiedniej, zadanej przez użytkownika, ilości.
– Eliminacja ryzyka zawilgocenia budynku i wystąpienia pleśni – odpowiednia cyrkulacja powietrza.
– Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło budynku – spełnienie wymogów WT 2021 („Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”), dotyczących wartości współczynnika EP [kWh/m2rok).
– Ochrona środowiska naturalnego poprzez redukcję niskiej emisji.
Pozostałe zalety rekuperacji, zależne od rozbudowy systemu i automatyki rekuperatora, to m.in.:
– Gwarancja czystego powietrza w domu. Możliwość dokładnej filtracji dzięki filtrom klasy F7, filtrom węglowym lub kanałowym oczyszczaczom powietrza, (szczególnie ważne dla alergików i mieszkańców terenów przemysłowych).
– Właściwa wilgotność względna powietrza w sezonie grzewczym, dzięki instalacji dodatkowych akcesoriów typu nawilżacz kanałowy lub wymiennik entalpiczny.
– Możliwość wentylacji „na żądanie” czyli automatyczne dostosowanie wielkości powietrza wentylacyjnego na podstawie poziomu CO2 i/lub RH w budynku, wentylacja 2-strefowa, programator tygodniowy, sterowanie urządzeniami mobilnymi poprzez WiFi.
– Możliwość współpracy rekuperatora z domem inteligentnym (BAS).
Po tak długiej liście zalet, zapytacie pewnie o wady systemów HRV…
Podobnie jak w przypadku każdej innej instalacji są to dodatkowe koszty: inwestycyjne (materiałów, montażu i uruchomienia) i eksploatacyjne (serwisowe, przeglądów okresowych, czyszczenia instalacji).
W budynkach już istniejących i użytkowanych, przy montażu instalacji rekuperacji, trzeba liczyć się z generalnym remontem. W budynkach nowo powstających, poszczególne prace można zaplanować już na etapie projektu.
Podsumowując wszystkie za i przeciw rekuperacji
Warto przedstawić najistotniejszy argument: nasze zdrowie. W nowym domu, który w obecnym budownictwie przypomina szczelny termos, (wentylacja naturalna zbliżona do zera) i w którym spędzamy większość swojego życia, jesteśmy skazani na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Stosowanie półśrodków czy oszczędności na materiałach lub wykonawstwie nie wpłyną pozytywnie, w dalszej perspektywie, ani na nasz komfort i samopoczucie, ani na naszą kieszeń. Pomyślmy o tym, rozważając zakup droższych elementów wyposażenia domu tj. meble, sprzęt AGD, RTV, kosztem instalacji HRV. Po kilku latach eksploatacji, łatwiej wymienić to pierwsze.