Prawidłowy montaż blachodachówki to gwarancja trwałości całego dachu i ochrona przed deszczem, śniegiem oraz innymi czynnikami atmosferycznymi. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku zastosowanie odpowiednich materiałów i trzymanie się kilku podstawowych zasad. Oto one.
Spis treści:
Przygotowania do montowania blachodachówki
Przygotowania do montażu blachodachówki należy zacząć od skompletowania narzędzi i materiałów oraz środków ochrony osobistej. Lista najważniejszych elementów potrzebnych do wykonania takiego montażu przedstawia się następująco:
• blachodachówka – to raczej oczywistość, bez materiału do pokrycia dachu wykonanego z metalu się nie obędzie,
• elementy mocujące – sprawdź, czy zaopatrzyłeś się we wszystkie niezbędne śruby, wkręty i kołki do mocowania blachodachówki do dachu,
• inne elementy dachowe – zaopatrz się w okapniki, rynny, kominki i inne elementy, służące do zabezpieczenia dachu przed wodą deszczową,
• narzędzia – nie obejdzie się również bez kluczy, śrubokrętów, młotków, wiertarek, pił i innych narzędzi, które umożliwią sprawny montaż i cięcie blachodachówki,
• elektronarzędzia – w pracy przy montażu blachodachówek możesz skorzystać z narzędzi takich jak giętarki do blachy, wyciągi czy podnośniki koszowe. Jest to zestaw ułatwiający montaż i zwiększający bezpieczeństwo pracy na wysokości,
• środki ochrony osobistej – rękawice ochronne, kask, buty zabezpieczające, kurtki i spodnie z materiałów ognioodpornych to zestaw konieczny do zapewnienia sobie komfortu i bezpieczeństwa.
Praca na wysokościach zawsze wiąże się ze sporym ryzykiem, dlatego warto trzymać się wszelkich zasad bezpieczeństwa. Pod żadnym pozorem nie wolno zapomnieć o zakupie odpowiedniego sprzętu ochronnego (uprzęży, lin asekuracyjnych itp.) i zapewnienia bezpiecznych warunków do pracy. Unikajmy prac na dachu w niekorzystnych warunkach pogodowych.
Zobacz również: Klamrowanie i mocowanie dachówek – jak zabezpieczyć dach przed wilgocią
Montaż blachodachówki w arkuszach
Blachodachówka to jeden z najważniejszych elementów w budowie dachu, dlatego warto zaopatrzyć się w produkty najlepszej jakości. Należy również przestrzegać określonych zasad podczas jej montażu. Odpowiednie przygotowanie podłoża i użycie właściwych narzędzi to podstawa. Jednak ważne jest również, aby korzystać z wysokiej jakości blachodachówki, a także prawidłowo ją przechowywać i transportować w arkuszach, aby uniknąć uszkodzeń i zapewnić jej długą żywotność.
Sprawdź też ofertę blach płaskich w arkuszach: blachy płaskie w arkuszach
Cięcie blachodachówki oraz przygotowanie podłoża
Pierwszym etapem montażu blachodachówek jest odpowiednie przygotowanie powierzchni dachowej. Należy dokładnie oczyścić ją z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak liście, gałęzie, ziemia czy pył, aby zapewnić odpowiednią przyczepność i izolację termiczną.
Następnie należy ciąć arkusze blachodachówki na odpowiednie wymiary. Do cięcia można użyć noża elektrycznego lub nożyc do blachy. Ważne, aby korzystać z odpowiedniego narzędzia, gdyż niewłaściwe może uszkodzić powierzchnię blachodachówki, wpływając negatywnie nie tylko na jej estetykę, ale przede wszystkim trwałość. Odradza się korzystanie ze szlifierki kątowej, która emituje iskry wypalające dziury w blaszanej powłoce. Po cięciu i nawiercaniu otworów należy usunąć wszelkie opiłki z blaszanej powierzchni.
Kolejny etap to wyrównanie i wzmocnienie podłoża. W przypadku drewnianych desek należy pamiętać o odpowiedniej odległości między nimi. Powinna ona zapewniać stabilne oparcie dla blachodachówki. Podłoże ceramiczne lub betonowe wymaga zastosowania odpowiedniej warstwy izolacyjnej, zapobiegającej skraplaniu się pary wodnej na spodniej stronie blachodachówki.
Zobacz również: Dachówka ceramiczna a betonowa – którą wybrać? Porównanie pokryć dachowych
Układanie łat pod blachodachówkę
Osoba, która nie miała wcześniej do czynienia z układaniem blachodachówek i podobnymi robotami budowlanymi, może nie wiedzieć, czym są łaty i kontrłaty. Tymczasem ich właściwy rozstaw jest zasadniczy dla trwałości i stabilności całej konstrukcji dachu. Przyjrzyjmy im się dokładniej.
Łatami nazywamy drewniane elementy służące jako podpory dla blachodachówki. Układa się je równolegle do kalenicy (krawędź dachu utworzona na przecięciu połaci dachowych) w odległościach ok. 30–40 cm od siebie. Ta odległość powinna być na tyle przemyślana, by zapewnić dachowi odpowiednią sztywność i minimalizować ryzyko wyginania się blachodachówki pod wpływem obciążenia śniegiem, wodą czy gwałtownym wiatrem.
Kontrłaty to również drewniane elementy, jednak tym razem układane prostopadle do ułożonych wcześniej łat. Mają one wyrównywać i wzmacniać powierzchnię. Kontrłaty układamy w równych odstępach co 1–1,5 metra.
Montaż arkuszy blachodachówki
Jeśli ułożyłeś już łaty i kontrłaty, przyszedł czas na clou, czyli mocowanie arkuszy blachodachówki. Do tego potrzebne ci będą specjalne wkręty lub gwoździe, którymi przytwierdzisz ją do łat. Do mocowania arkuszy polecamy blachowkręty farmerskie z końcówką samogwintującą. Dzięki uszczelkom wykonanym ze specjalnej gumy zapewniają one szczelne połączenie.
Fachowcy zwracają uwagę na zachowywanie odstępów między kolejnymi elementami. Odległość między wkrętami lub gwoździami nie powinna być większa niż 25 cm. Mocowania w okolicach krawędzi arkuszy wymagają większej liczby elementów mocujących, zapewniających konstrukcji odpowiednią stabilność.
Nie obejdzie się bez odpowiednich narzędzi. W przypadku wkrętów będzie to wiertarka z końcówką do wkrętów, natomiast do gwoździ użyjemy młotka lub pistoletu.
Oczyszczanie blachodachówki
Ostatnim etapem pracy przy montażu blachodachówki jest pozbywanie się z jej powierzchni wszelkich zanieczyszczeń i pozostałości montażowych, takich jak np. kawałki taśmy klejącej, opiłki czy śrubki. Można do tego wykorzystać odkurzacz, szczotkę i wodę z rozrobioną niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Ta czynność nie tylko zapewni dachowi estetyczny wygląd, ale zapobiegnie pojawianiu się uszkodzeń.
Blachodachówka na dachu – jak uniknąć najczęstszych błędów podczas montażu
Człowiek nie automat, zatem popełnia błędy. Są jednak takie, których można w prosty sposób uniknąć, co przełoży się na trwałość nowego dachu. Specjaliści od montażu blachodachówek mają swoją czarną listę, na której znajdują się takie elementy, jak m.in.:
• nieprawidłowy dobór materiałów,
• zbyt słabe mocowanie elementów konstrukcyjnych,
• błędne osadzenie blachodachówki
• nieprawidłowe połączenie elementów pokrycia dachowego.
Sposobem na uniknięcie każdego z nich jest skorzystanie z usług fachowców, którzy niejeden dach wykonali własnymi rękami. Aby dobrze dobrać materiały do montażu blachodachówki, należy wziąć pod uwagę m.in. rodzaj i kształt dachu, lokalne warunki klimatyczne oraz normy i wytyczne techniczne. Należy używać odpowiednich narzędzi i materiałów o właściwej wytrzymałości oraz stosować się do instrukcji producenta oraz wytycznych dotyczących ich montażu.
Nie bez znaczenia jest transport i przechowywanie arkuszy blaszanych. Pamiętajmy, aby nosić je zawsze w pozycji pionowej i składować na płasko – nigdy bezpośrednio na podłożu. Najlepszym sposobem jest położenie ich na platformie z drewnianych palet.
Sprawdź też: Co wybrać blachę z filcem czy membranę na pokrycie dachu?