W każdej prawidłowo funkcjonującej branży logistyka ma ogromne znaczenie w działaniu i rozwoju firmy. Nie inaczej jest w branży budowlanej, gdzie szeroka dostępność towarów oraz szybka realizacja zamówień są kluczowe w ukończeniu danej inwestycji.

Nowoczesna logistyka w przedsiębiorstwie wymaga zaplanowania szeregu działań, które wpłyną na sprawną realizacje zamówienia – wśród nich m.in.: obsługa klienta, magazynowanie, kontrola zapasów czy transport. Obszary te, a także dobra współpraca z dostawcami, mają niebagatelne znaczenie w dobrej logistyce.

Specyfika inwestycji w branży budowlanej jest różnorodna. Nierzadko na budowę niezbędne jest dostarczenie nietypowych materiałów. Często produkty mają duże wymiary, których nie sposób zapakować w kartony i po prostu wysłać. Kwestia charakteru towaru mocno wpływa na szczegółowe rozplanowanie transportu oraz pracę magazynu. Branża budowlana jest branżą sezonową, która w dużym stopniu związana jest z pogodą. Realizacja inwestycji w ogromnym stopniu zależy od warunków atmosferycznych, co znacznie utrudnia planowanie długofalowych zakupów i prognozę popytu. Niskie temperatury, opady deszczu i śniegu – to wszystko wpływa na tempo realizacji inwestycji budowlanych.

Materiały budowlane mają często niestandardowe rozmiary, przez co wymagają na placu budowy specjalistycznego sprzętu rozładunkowego. Dystrybutorzy coraz częściej wykorzystują w swojej flocie transportowej samochody wyposażone w HDS, czyli Hydrauliczny Dźwig Samochodowy. System ten umożliwia rozładunek towaru na budowie bez konieczności angażowania sprzętu do rozładunku po stronie klienta. Coraz więcej procesów z obszaru logistyki zleca się zewnętrznym firmom. Kwestia dotyczy najczęściej samego transportu, a także magazynowania towaru. Takie działania mają większy sens, jeśli działa się w obszarze produktów standardowych. Natomiast jeśli mówimy o materiałach nietypowych, to lepiej pozostawić działania w obrębie własnej struktury. Wszystkie elementy muszą ze sobą być prawidłowo skoordynowane, jeśli chcemy, aby proces logistyczny spełniał dobrze swoje zadania. W tym celu istotne jest stworzenie strategii logistycznej, która będzie dostosowana zarówno do potrzeb klienta, jak i samej firmy. Podejmowane są decyzje odnośnie rodzajów magazynów, ich ilości i lokalizacji, a także modelu dystrybucji oraz rodzaju stosowanego transportu.

W branży budowlanej klienci mogą liczyć na sprawne ukończenie inwestycji w zaplanowanym terminie m.in. dzięki sprawnie działającej logistyce. Dlatego tak ważne jest zorganizowanie i utrzymanie odpowiednio działającego łańcucha dostaw.