Kładzenie styropianu to jedna z najpopularniejszych metod termoizolacji budynku. O trwałości i efektywności warstwy izolacyjnej decyduje nie tylko rodzaj i grubość styropianu, ale i co prawidłowa technika jego montażu. Dowiedz się, jak prawidłowo kleić styropian.
Spis treści:
Metody klejenia styropianu
Styropian jest tani, łatwy w obróbce i montażu, a do tego ma doskonałe parametry termoizolacyjne. To dlatego ocieplanie styropianem jest tak popularne. Żeby wykorzystać jego możliwości, należy go prawidłowo zamontować. Stosuje się różne metody, w tym punktową i obwodowo-punktową, ale metodę grzebieniową poleca się wyłącznie przy styropianach o bardzo gładkiej powierzchni.
Metody kładzenia styropianu:
• klejenie metodą punktową, czyli klejenie na placki – klej nanosi się na płytę punktowo, zwykle jest to 6–8 punktów o szerokości 3–4 cm; pozwala zaoszczędzić na materiale, przez co stosuje się ją przy dużych inwestycjach;
• klejenie obwodowo-punktowe – klej nakłada się w 6–8 punktach, ale dodatkowo wykonuje się ramkę z kleju na całym obwodzie płyty styropianowej;
• klejenie grzebieniowe – klej rozprowadza się na całej powierzchni gładkiej płyty packą z ząbkami.
Jednym z podstawowych błędów jest nakładanie kleju na podłoże. Klej zawsze należy nakładać na styropian, i to w taki sposób, aby pokryć nim co najmniej 40% powierzchni.
Jaki klej do styropianu
Podstawą prawidłowego montażu jest użycie kleju do styropianu, o wysokiej przyczepności i trwałości. Dodatkowo klej powinien być odporny na wilgoć i zmiany temperatury, paroprzepuszczalny i łatwy do nakładania. Kleju zwykle używa się też do zatapiania siatki i przyklejania płyt.
Do wyboru masz kilka rodzajów klejów:
• klej poliuretanowy do styropianu – nowoczesna gotowa zaprawa w piance, której używa się przy ocieplaniu ścian zewnętrznych budynku;
• klej do styropianu grafitowego – zapewnia trwałe i szybkie wiązanie; dobrze jest wybrać klej wzmocniony, wyróżniający się zwiększoną wytrzymałością i elastycznością;
• klej do wtapiania siatek do styropianu – uniwersalna sucha mieszanka mineralna na bazie spoiw polimerowych i hydraulicznych z domieszkami, stosowana do przyklejania płyt termoizolacyjnych, w tym ze styropianu EPS i grafitowego.
Rodzaj kleju do styropianu zależy od rodzaju płyty, miejsca montażu, a także warunków. Do najprostszych prac sprawdzi się szybki klej do styropianu. Możesz rozważyć ewentualnie zaprawę klejącą w piance – to specjalny pianoklej do styropianu do pracy w każdych warunkach i w każdej temperaturze. Co więcej, jest ekologiczny i ekonomiczny, ponieważ średnio wystarcza na 8 m2 ocieplenia.
Dowiedz się więcej: Jaki klej do styropianu wybrać
Jak kleić styropian – instrukcja krok po kroku
Klejenie styropianu wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi i materiałów, jak klej czy siatka, ale też wiedzy. O czym warto pamiętać? Klej należy nakładać w małych ilościach, ponieważ jego nadmiar może zwiększyć ryzyko pękania naprężeniowego. Ponadto nie powinno się kłaść kleju na brudną płytę. Przy kładzeniu styropianu pomyśl również o ograniczniku, aby uniknąć naprężenia obwodowego, a w efekcie – pękania płyty.
Sprawdź, czym ocieplić poddasze i dach: wełną czy styropianem?
Przygotowanie materiałów i narzędzi
Odpowiednie zgromadzenie wszystkich potrzebnych przedmiotów to pierwszy krok. Zestaw będzie się różnił w zależności od metody montażu styropianu i rodzaju płyt styropianowych.
Tego będziesz potrzebować do kładzenia styropianu:
• klej do styropianu,
• listwa startowa,
• kołki mocujące,
• pianka do wypełnienia szczelin (opcjonalnie).
Na tym etapie zaplanuj czas wykonywania prac i przygotuj stanowisko. Jeśli planujesz zagruntować podłoże (do czego zachęcamy), to uwzględnij w harmonogramie czas schnięcia.
Przygotowanie podłoża do klejenia styropianu
Zwykle styropian można sklejać bez czyszczenia, ale radzimy zawsze wyczyścić płytę łagodnym środkiem czyszczącym lub nawet izopropanolem. Dzięki temu zyskasz pewność, że powierzchnia polistyrenu jest czysta i nic nie zaburzy jego przyczepności. Odczekaj, aż płyta wyschnie, zanim zaczniesz nakładać klej.
Klej nakładaj zawsze na równe, czyste i suche podłoże. Jeśli planujesz nakładać płyty styropianowe na nowym betonie, tynkach cementowych lub cementowo-wapiennych, to prace rozpocznij co najmniej cztery tygodnie. Aby uzyskać najlepszy efekt, zagruntuj podłoże, to zwiększy przyczepność zaprawy klejowej, zminimalizuje ewentualne pylenie. Grunt powinien dokładnie wyschnąć, dlatego kładzenie płyt zaplanuj na co najmniej 24 godz. po gruntowaniu.
Przygotowanie kleju do styropianu
Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że masz odpowiednio dużo kleju. To, ile go potrzebujesz, zależy od wybranego materiału oraz rodzaju podłoża. Średnie zużycie kleju jest zawsze podawane na opakowaniu. Na przykład, uniwersalny klej do materiałów izolacyjnych ma średnie zużycie 3,5–4,5 kg na 1 mkw. przy klejeniu styropianu, a ok. 5 kg na 1 m2 przy wykonywaniu warstwy zbrojącej.
Wskazówka: przed rozpoczęciem prac możesz zrobić próbę przyczepności i przykleić małe kostki styropianu w różnych punktach podłoża. Po ok. siedmiu dniach spróbuj je oderwać – przy właściwym podłożu i kleju styropian powinien mocno trzymać.
Klejenie styropianu. Jak nakładać klej na styropian?
To, w jaki sposób nałożysz klej na styropian, zależy od wybranej metody. Ważne jest, aby nie nakładać go zbyt dużo – optymalna grubość kleju to 10 mm. Ponadto należy pilnować odległości i rozmiarów jego „placków”.
Jedną z najbardziej polecanych metod jest pasmowo-punktowa, czyli obwodowo-punktowa. Klej nakłada się na obrzeżu płyty w taki sposób, aby utworzyć ramkę o szerokości 2–3 cm. Ważne jest pilnowanie odległości kleju od krawędzi płyty, ponieważ w innym przypadku po dociśnięciu do ściany klej może wyjść poza płytę. W środku ramki robi się placki z kleju ułożone symetrycznie, najlepiej trzy na górze i trzy na dole. Placki nie powinny mieć średnicy większej niż 8 cm.
Pamiętaj! Płytę należy szybko przyłożyć do podłoża, nie później niż 10 min od aplikacji kleju. Następnie należy ją lekko docisnąć i upewnić się, że tworzy równą płaszczyznę z sąsiednimi płytami (sprawdź to poziomicą).
Zasady kładzenia i klejenia styropianu:
1. Temperatura pracy i wysychania powinna wynosić od 5 do 25°C.
2. Klejenia nie przeprowadzaj przy mocnym nasłonecznieniu i opadach deszczu, chyba że zastosujesz siatkę ochronną.
3. Jeśli korzystasz z zaprawy klejącej, to pilnuj instrukcji producenta i dokładnie wymieszaj zaprawę z wodą mieszarką lub wiertarką wolnoobrotową.
4. Aby uzyskać większą szczelność, przerwy między płytami styropianu wypełnij pianą poliuretanową.
5. Klejenie rozpocznij od ustawienia i wypoziomowania listwy startowej.
6. Prace przeprowadzaj zawsze od dołu, nigdy od góry.
7. Płyty przyklejaj naprzemiennie, na tzw. mijankę (w pionie nie mogą tworzyć linii ciągłych).
8. Dopiero po wyschnięciu kleju wykonuj kołkowanie, czyli mechaniczne przytwierdzanie styropianu do ściany.
9. Jeśli styropian kładziesz na ścianach, to wstępne klejenie siatki wykonuj w miejscach, gdzie występują skurcze materiału, jak: otwory drzwiowe, otwory okienne, nadproża.
10. Podczas termoizolacji elewacji należy wykonać wzmocnienia naroży budynku oraz szpalety z kątowników z siatką.
Jak widzisz, technika nakładania kleju na styropian to nie wszystko. Przy kładzeniu termoizolacji należy przestrzegać kilku zasad i zawsze upewnić się, że ma się odpowiednie materiały mocujące. Jednym z tańszych i szybszych rozwiązań jest klejenie pianą poliuretanową niewymagającą przygotowania zaprawy. Bardzo ważne, aby pokryć większą część płyty i zapewnić jej mocne trzymanie – piana powinna znaleźć się na obwodzie, warto też poprowadzić dodatkową linię przez środek.