Monoblok to rodzaj konstrukcji, w którym wszystkie elementy pompy ciepła są zamknięte w ramach jednej obudowy. Wśród nich znajdują się: wentylator, parownik, sprężarka, zawór rozprężny oraz skraplacz. Całość połączeń instalacji wewnątrz pompy ciepła, zawierających gaz chłodniczy, wykonywana jest w czasie procesu produkcyjnego.

Układ termodynamiczny zostaje napełniony gazem chłodniczym, następnie zostaje szczelnie zamknięty i szczegółowo przetestowany. Pompa ciepła jest hermetyczna, a dzięki temu bezpieczna w użytkowaniu.

 

Czy wiesz, że…

Zgodnie z koncepcją Europejskiego Zielonego Ładu: Po 2030 roku w miastach nie będzie możliwy montaż kotłów węglowych. Udział systemów grzewczych bazujących na prądzie w budynkach mieszkalnych do roku 2030 ma wynieść 40%. Po 2050 roku kotły zasilane gazem nie będą dopuszczone do montażu. Do 2050 roku udział systemów grzewczych bazujących na prądzie w budynkach mieszkalnych ma wynieść 50-70%. Rozważ wymianę kotła na pompę ciepła, która spełnia założenie elektryfikacji gospodarki oraz wykorzystuje odnawialne źródła energii.

 

Pompa ciepła – zielona technologia

Wysokosprawne pompy ciepły typu monoblok w celu ogrzania budynku oraz ciepłej wody użytkowej wykorzystują darmową energię zakumulowaną w powietrzu.

 

Funkcje i zalety monobloków

  • Hermetyczność oraz łatwość montażu: pompa ciepła jest urządzeniem hermetycznym, z fabrycznie zamkniętym układem chłodniczym.
  • Oszczędna w eksploatacji z powodu braku przeglądów okresowych: pompa ciepła nie wymaga przeglądów wymaganych przez Ustawę F-gazową z dnia 15 maja 2015 r.
  • Trwała szczelność: w monoblokowej pompie ciepła występuje mniejsze prawdopodobieństwo nieszczelności nawet po wielu latach eksploatacji (w porównaniu do pomp ciepła typu split).
  • Cicha kotłownia: wszystkie elementy ruchome (sprężarka, wentylator), które generują hałas znajdują się na zewnątrz.

Cicha praca na zewnątrz: monoblokowa pompa ciepła pracuje bardzo cicho. Dodatkowy tryb pracy SILENT MODE pozwala na niemalże niesłyszalną eksploatację w nocy. Cicha praca umożliwia montaż jednostki zewnętrznej nawet w wąskich przestrzeniach między budynkami.

  • Uruchomienie i serwis: firma Stiebel Eltron zapewnia bezpłatną kontrolę systemu z pompą ciepła przed uruchomieniem.

Dodatkowo pompy ciepła Stiebel Eltron są fabrycznie wyposażone w elementy zabezpieczające m.in. czujnik wysokiego ciśnienia, czujnik niskiego ciśnienia oraz posiadają zintegrowany system zabezpieczenia przez zamarzaniem (przy temperaturze skraplacza 8°C włącza się automatycznie pompa obiegowa a gdy temperatura w obiegu grzewczym spadnie poniżej 5°C automatycznie włączy się pompa ciepła).

  • Inwerter: zastosowanie technologii inwerterowej w monoblokowych pompach ciepła umożliwia sterowanie pracą zależnie od aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Polega to na płynnej regulacji wydajności poprzez zmianę prędkości pracy sprężarki oraz wentylatora, co zapewnia wysoką wydajność systemu i znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Dodatkowo funkcja I-Cool zapewnia inteligentne chłodzenie inwertera poprzez układ hydrauliczny pompy ciepła.