Wiele z dostępnych na rynku klejów budowlanych nadaje się do klejenia styropianu. Jedne sprawdzą się w użytku zewnętrznym, inne wewnętrznym, a jeszcze inne wybierzemy do specjalnych zastosowań. Niektóre kleje do styropianu mogą być bardziej podatne na pękanie naprężeniowe, dlatego tak ważne jest, aby dobrać taki produkt, który będzie zachowywał się w pożądany sposób nie tylko w procesie klejenia, ale też utwardzania kleju.

 

Styropian to bardzo popularny materiał budowlany, który jest wykorzystywany głównie do ocieplania ścian budynku na zewnątrz. Aby spełniał swoją funkcję, musi być dobrze zamontowany. Kluczowe staje się tu użycie odpowiedniego kleju do styropianu. W zależności od przeznaczenia dostępne są różne rodzaje klejów, w tym kleje do samodzielnego przygotowania, jak również kleje gotowe, w tym uniwersalne. Dobór kleju uzależniony jest od typu styropianu i rodzaju prac.

 

Klej do styropianu – dlaczego go potrzebujesz?

Styropian to nie tylko izolacja cieplna ścian, ale też izolacja termiczna dachów i podłóg oraz izolacja akustyczna między podłogami a pomieszczeniami. Służy także do zakrywania nierówności ścian i sufitów. Faktem jednak jest, że najczęściej styropian wykorzystywany jest w remontach budowlanych w wymianie ociepleń.

Zwykle klej do styropianu (EPS) stosuje się w systemach ociepleń w dwóch zakresach: do przyklejenia styropianu (tylko) oraz zatapiania siatki i przyklejenia płyt (rzadziej). Zadaniem kleju do styropianu jest połączenie i zespolenie poszczególnych warstw izolacji termicznej. Dzięki temu nie tylko sam montaż płyt styropianowych będzie szybszy i sprawniejszy, ale styropian będzie trzymał się długo. Tym sposobem nie tylko zyskasz szczelną izolację trzymającą parametry, ale też unikniesz ewentualnych poprawek, które wiążą się z dość wysokimi kosztami.

Cechy dobrego kleju do styropianu:
• odporny na wilgoć, wodę i niską temperaturę,
• niepalny,
• o doskonałej przyczepności do różnego rodzaju podłoża,
• paroprzepuszczalny,
• elastyczny,
• łatwy do nakładania.

Ważną kwestią jest tutaj bardzo dobra przyczepność. Przekłada się ona nie tylko na wytrzymały montaż, ale też na ograniczenie powstawania tzw. mostków termicznych i akustycznych. Warto też sprawdzić, czy klej do styropianu jest dostosowany do pracy w niskich temperaturach – dzięki temu prace można zaplanować nawet zimą. Klej powinien być trwały i zapewniać solidne połączenie między styropianem a ścianami budynku. Zwróć również uwagę na sposób jego aplikacji – powinno się go sprawnie nakładać, dlatego też często wybierany jest klej do styropianu w piance lub w tubie.

 

mężczyzna w pomarańczowym kasku i roboczym kombinezonie, przykleja płyty styropianowe do elewacji budynku

 

Rodzaje klejów do styropianu

Zanim przejdziemy do klejów do styropianu, warto powiedzieć sobie kilka słów o tym materiale. Styropian to marka plastikowego polistyrenu, który odkrył Eduard Simon w 1839 roku. Od 1950 roku jest produkowany na szeroką skalę. Jest materiałem uniwersalnym, ale to nie znaczy, że jeden rodzaj styropianu nadaje się do wszystkiego – wręcz przeciwnie. Dzielimy styropiany ze względu na przeznaczenie (np. do ocieplania ścian używa się głównie styropianu fasadowego), ale też ze względu na technologię produkcji (tutaj mamy styropiany tradycyjne, perforowane i grafitowe). Każdy rodzaj materiału wymaga innego kleju do styropianu.

 

Klej poliuretanowy do styropianu – co warto wiedzieć

Nowoczesna zaprawa w piance do klejenia styropianu przeznaczona jest do łączenia płyt styropianowych przy ocieplaniu ścian zewnętrznych budynków, zarówno nowych, jak i poddawanych termorenowacji w systemach ociepleń. Jest to rodzaj kleju w piance, gotowy do użycia, który montuje się w pistoletach, co sprawia, że prace przebiegają szybciej niż w przypadku tradycyjnej zaprawy klejowej. Dzięki temu lepiej można zaplanować prace dla ekipy budowlanej. Przykładowo w jeden dzień można zarówno przykleić materiał izolacyjny, jak i zainstalować kołki oraz położyć i zaszpachlować siatkę zbrojącą. Dla porównania przy zaprawie klejowej prace te mogą zająć łącznie nawet cztery dni.

Zalety kleju poliuretanowego do styropianu:
• bardzo łatwo się go nakłada,
• cechuje go doskonała przyczepność do większości podłoży (uniwersalność),
• przyspiesza i ułatwia prace ociepleniowe,
• jest odporny na chemikalia, drgania i zmienne warunki atmosferyczne,
• jest ekonomiczny – jedno opakowanie wystarcza średnio na 8 mkw. ocieplenia,
• nadaje się do pracy w każdych warunkach i w każdej temperaturze.

Kleje do styropianu w piance powstają na bazie syntetycznych żywic o wysokiej trwałości. Nie tylko zapewniają wytrzymałą spoinę, ale też podczas klejenia substancja zwiększa swoją objętość, przez co szczelnie wypełnia wszystkie wolne przestrzenie i przylega nawet do najmniejszych nierówności. Co istotne, klej po utwardzeniu pozostaje niewidoczny, przez co jest też wykorzystywany do prac we wnętrzach.

 

Klej do styropianu grafitowego

Styropian grafitowy produkuje się w podobny sposób co styropian tradycyjny, z tym że zawiera dodatek grafitu. Dzięki temu ma zwiększoną izolacyjność termiczną i charakterystyczne zabarwienie. Z uwagi na swoje właściwości potrzebuje lepszego zamocowania do ściany i specjalistycznego kleju przeznaczonego do styropianu grafitowego.

Zalety kleju do styropianu grafitowego:
• zapewnia trwałe i błyskawiczne wiązanie,
• jest elastyczny i wytrzymały, przez co zapobiega odkształcaniu się płyty,
• niektóre kleje mają podwyższoną przyczepność, przez co w montażu można pominąć łączniki mechaniczne.

Do klejenia styropianu grafitowego powinno się wybrać klej odpowiednio wzmocniony, dzięki któremu jakość łączenia będzie znacznie wyższa. Dostępne na rynku produkty są na bazie szybkoschnącego cementu z większą ilość plastyfikatorów, co gwarantuje wyższą elastyczność i wytrzymałość spoiny. Dobrze jest też wybrać klej, który zbrojony jest włóknem szklanym.

 

Klej do wtapiania siatek do styropianu

Siatka do styropianu pełni podobną funkcję co zbrojenie betonu. Zatapianie siatki zapobiega odkształceniu się termoizolacji i zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dobrze dobrana siatka zwiększa żywotność całej izolacji. Niezależnie od rodzaju płyt styropianowych do ich przyklejania oraz do zatapiania w nich siatki stosuje się wyłącznie kleje przeznaczone do wełny.

Zalety kleju do zatapiania siatki:
• wysoka przyczepność i plastyczność,
• paroprzepuszczalność,
• uniwersalność: można wykorzystać go do przyklejania płyt termoizolacyjnych, w tym ze styropianu EPS i grafitowego.

Klej do wtapiania siatek do styropianu jest suchą mieszanką mineralną na bazie spoiw hydraulicznych i polimerowych, wzbogaconą domieszkami, które mają polepszyć jej parametry wytrzymałościowe, elastyczność i przyczepność.

 

dwie płyty styropianu - na wierzchniej rozprowadzony grzbietowo, grafitowy klej do styropianu

 

Jak kleić styropian?

Jak widzisz, aby skutecznie skleić styropian, potrzebujesz wiedzy nie tylko na temat tego, czym kleić styropian, ale też jak go kleić. Jest to o tyle istotne, że jeśli użyjesz niewłaściwego kleju, może się zdarzyć, że styropian po prostu się rozpuści. Należy pamiętać, że ważny jest również sposób nakładania kleju.
Ekipy budowlane najczęściej stosują:
• klejenie na placki, gdzie klej nakładany jest na płyty punktowo,
• klejenie obwodowo-punktowe, gdzie obok punktów z kleju pojawia się dodatkowa ramka dookoła płyty,
• nanoszenie kleju grzbietowo, czyli rozprowadzenie go na powierzchni całej płyty przy pomocy zębatej pacy (metoda stosowana jest tylko przy równych powierzchniach).

Zwykle polistyren można sklejać bez czyszczenia. Jeśli konieczne jest czyszczenie, wyczyść styropian izopropanolem lub innymi łagodnymi środkami czyszczącymi. Unikać należy nadmiaru kleju, ponieważ może to zwiększyć ryzyko pękania naprężeniowego. Warto też rozważyć przy projektowaniu złączenia umieszczenie ogranicznika, aby uniknąć nadmiernego wchodzenia jednego elementu w drugi, co może z czasem powodować naprężenia obwodowe i wywoływać pękanie.

Jeśli chodzi o to, ile przeznaczyć kleju do styropianu, wszystko zależy od wybranego materiału i stopnia nierówności podłoża. Tak na przykład uniwersalny klej ma średnie zużycie 3,5-–4,5 kg na 1 mkw. przy klejeniu styropianu, a ok. 5 kg na 1 mkw. przy wykonywaniu warstwy zbrojącej. Szczegółowe informacje, jak kleić styropian i ile kleju użyć znajdziesz na opakowaniu.