Obniżany sufit to rozwiązanie często spotykane w domach i mieszkaniach. Stosuje się je po to, aby uzyskać dekoracyjny efekt, zamaskować nierówności oraz ukryć kable, na przykład elektryczne, a także poprawić izolacyjność termiczną i akustyczną pomieszczeń. W naszym poradniku zaprezentujemy ci kilka ciekawych pomysłów związanych z obniżaniem sufitu.

Sposoby na obniżenie sufitu

Obniżenie sufitu w kuchni czy łazience zwykle kojarzy się z montażem konstrukcji podwieszanej. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z: wierceniem w stropie, powodującym nieporządek w domu albo mieszkaniu, koniecznością zakupu wielu elementów, takich jak profile aluminiowe, oraz zatrudnieniem fachowej ekipy remontowej, co generuje spore koszty. Dobra wiadomość jest taka, że obniżony sufit można uzyskać także innymi sposobami – opiszemy je poniżej.

Czytaj, jak wygląda montaż sufitu podwieszanego

 

Sufit z karton-gipsu

Obniżony sufit z płyt gipsowo-kartonowych to popularne rozwiązanie. Decyduje o tym możliwość:
stworzenia różnorodnych kształtów – spotyka się na przykład sufit owalny z wyspą,
zastosowania wielu atrakcyjnych dodatków typu oświetlenie LED,
ukrycia pod konstrukcją przewodów elektrycznych czy wentylacyjnych.

Aby wykonać obniżony sufit w salonie czy kuchni za pomocą płyt g-k, możesz zatrudnić fachowców, którzy zadbają o dobór odpowiednich elementów i profesjonalny montaż, albo spróbować wykonać całą konstrukcję samodzielnie. Potrzebne do tego będą różne materiały – poza płytami g-k są to:
profile główne, oznaczone symbolem CD, oraz przyścienne (UD),
elementy złączne, na przykład wkręty sufitowe, kołki rozporowe, wieszaki i łączniki poprzeczne,
siatka spoinowa oraz zbrojąca,
taśma uszczelniająca,
wełna mineralna – będzie ci potrzebna, jeśli chcesz dodatkowo ocieplić sufit, co jest szczególnie ważne na poddaszu.

 

Mężczyzna przykręcający płytę do metalowego stelaża - zdjęcie.

 

Nie zapomnij również o skompletowaniu narzędzi – przyda się wiertarko-wkrętarka, poziomica lub niwelator laserowy, szpachla, drabina, nożyk, pędzel oraz miękki ołówek.

Przebieg prac przy obniżaniu sufitu za pomocą płyt g-k obejmuje:
zaplanowanie konstrukcji, w tym pod kątem powierzchni i kształtu,
montaż profili bocznych – powinny być rozmieszczone co 50–60 cm, a jeśli do sufitu mocujesz ciężkie elementy, na przykład żyrandol, odstęp warto zmniejszyć,
zbudowanie konstrukcji, składające się z przykręcenia wieszaków do stropu (optymalna odległość między punktami mocowań to 50–60 cm), a także przytwierdzenia profili głównych (są umieszczane pod wieszakami) oraz nośnych (trzeba je przymocować do profili głównych w odstępach co 40–50 cm),
przygotowanie wnęki na oświetlenie, którą możesz zbudować na przykład z profili UW,
doprowadzenie prądu.

Kolejny etap to montaż płyt g-k, który najlepiej rozpocząć od środka bądź jednego z narożników. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości między śrubami – wynosi ona około 15 cm. Zadbaj ponadto o wykończenie oświetlenia poprzez przykręcenie taśmy LED do profili, jak również nałożenie szpachli i gruntu na sufit oraz pomalowanie go odpowiednim kolorem – zamiast tego możesz zastosować tynk dekoracyjny, na przykład z efektem deskowania.

 

Sufit napinany

Interesującą alternatywą dla konstrukcji z płyt g-k jest sufit napinany. Opiera się na elastycznej folii PVC, którą rozciąga się na profilach aluminiowych. Produkuje się go na zamówienie, dopasowując wymiar do konkretnego pomieszczenia.

Mocowanie polega na:
umieszczeniu aluminiowych listew na wysokości, do jakiej planuje się obniżenie stropu – pamiętaj o tym, aby dokładnie je wypoziomować, dzięki czemu cała konstrukcja będzie wyglądała estetycznie,
podwieszeniu materiału na klamrach w luźny sposób – najlepiej zacząć od jednego z narożników salonu czy łazienki,
ogrzaniu folii do temperatury około 60–70°C za pomocą specjalnej nagrzewnicy (nie jest to potrzebne w przypadku sufitu z tkaniny, który może być montowany nawet w ujemnych temperaturach) i stopniowym wpinaniu jej w listwy,
równomiernym napinaniu folii, najpierw po przekątnej, a potem w połowie każdego odcinka,
zamocowaniu maskownic, chroniących przestrzeń nad sufitem przed kurzem.

Zastosowanie sufitu napinanego w domu czy mieszkaniu będzie korzystne ze względu na szybki montaż (zwykle trzeba wygospodarować jedynie kilka godzin) oraz szerokie możliwości aranżacji – sufit może być jednobarwny i lśniący bądź matowy, ale bez problemu możesz też zamówić grafikę. Konstrukcja jest lekka i nie obciąża sufitu, ponadto ma działanie antystatyczne, co jest ważne dla alergików i sprawia, że łatwo ją utrzymać w czystości.

 

Okładzina sufitowa

Innym sposobem na obniżony sufit jest okładzina sufitowa. To konstrukcja wykonana z płyt g-k, w której nie ma wieszaków czy profili obwodowych – całość od razu przytwierdza się do stropu, przy wykorzystaniu łat głównych i nośnych, na przykład drewnianych, oraz profili kapeluszowych. Za pomocą takiego rozwiązania sufit możesz obniżyć o zaledwie około 3 cm.

Ten sposób polecamy, gdy zależy ci na efektownym wykończeniu stropu, jednak nie chcesz go nadmiernie obciążać. Okładzina sufitowa jest świetnym sposobem na przykład na obniżanie sufitu w starym budownictwie.

Sprawdź też: kalkulator systemów podwieszanych

 

Optyczne obniżenie sufitu

 

Mężczyzna montujący lampki w suficie z lamelami - zdjęcie.

 

Czas poświęcony na zakup różnych elementów, takich jak płyty g-k czy profile aluminiowe, oraz stanie w kolejkach w sklepach budowlanych, wiercenie w suficie i związany z tym bałagan – możesz tego uniknąć, nawet jeśli interesuje cię rozwiązanie typu obniżony sufit. Jak to możliwe? To proste – przedstawimy ci kilka sztuczek, które „oszukują” ludzkie oko i sprawiają, że salon albo kuchnia wydają się niższe niż w rzeczywistości. Są one świetną alternatywą dla sufitów podwieszanych jedno- czy dwupoziomowych.

Poznaj, kiedy zastosować sufit podwieszany jedno- albo dwupoziomowy

 

Obniżenie sufitu za pomocą oświetlenia

Wśród sposobów na obniżony sufit, niewymagających przeprowadzenia tzw. brudnych prac, wymienia się umiejętne operowanie światłem. Za jego pomocą możesz zmienić proporcje wnętrza, przy czym pamiętaj, że efekt będzie widoczny dopiero po zmroku.

Wśród różnych rozwiązań polecamy:
skierowanie halogenów na ściany oraz podłogę – taki zabieg jest skuteczny w wysokich pomieszczeniach,
wykończenie stropu w ciemnych kolorach.

Możesz wykorzystać również lampy sufitowe. Za ich pomocą w ciekawy sposób rozprowadzisz światło po pomieszczeniu, przy czym unikaj płaskich plafonów – zamiast nich o wiele lepiej sprawdzą się wiszące żyrandole. Świetnym rozwiązaniem są również lampy posiadające regulację wysokości zawieszenia – jeśli umieścisz je stosunkowo nisko, będą się świetnie prezentowały, a także wywołają efekt obniżonego sufitu. Montaż takiego oświetlenia pozwoli ci uniknąć kurzu i brudu, które towarzyszą na przykład mocowaniu sufitu podwieszanego z listwą LED.

Dowiedz się więcej na temat montażu sufitu podwieszanego z oświetleniem LED

 

Odpowiednie malowanie ścian obniżające sufit

Także umiejętne operowanie kolorami na stropie i ścianach jest dobrą odpowiedzią na pytanie, jak obniżyć sufit w sypialni czy łazience bez konieczności przeprowadzenia „brudnych” robót. Efekt optycznego obniżenia pomieszczenia zyskasz, jeśli:
sufit i ściany będą w tych samych barwach, przy czym najlepiej sprawdzą się jasne i ciepłe odcienie,
sufit pokryjesz kolorem o dwa tony ciemniejszym niż ściany,
na ścianach umieścisz wzory, na przykład poziome pasy.

Obniżanie sufitu w starym budownictwie czy nowych budynkach możesz uzyskać także przez zastosowanie na stropie różnych dekoracji. Świetnie sprawdzą się na przykład rozety ze szczegółowo wyrzeźbionymi wzorami, które łatwo i szybko przytwierdzisz do sufitu bez potrzeby wiercenia – wykorzystasz do tego klej montażowy.

 

Jak dobrać odpowiednią technikę obniżenia sufitu?

Sufit obniżony z halogenami wykonany z płyt g-k to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości domów i mieszkań. Jeśli jednak zależy ci na tym, aby konstrukcja nie obciążała stropu (ma to duże znaczenie na przykład w starym budownictwie), lepszą opcją będzie sufit napinany albo okładzina sufitowa. Z kolei w sytuacji, gdy chcesz szybko i ciekawie zaaranżować przestrzeń, polecamy umiejętne operowanie oświetleniem oraz kolorystyką ścian i sufitów.

 

[slide-anything id=”2172″]