Wylewka ma wyrównać, wygładzić, ale też odpowiednio zaizolować konkretną powierzchnię. Wykonujemy ją podczas remontu lub budowy domu, tarasu, garażu lub innej przestrzeni mieszkalnej czy komercyjnej. Czy jednak wiemy, czym dokładnie jest wylewka betonowa oraz jakie korzyści przynosi jej stosowanie? Skupimy się też na najważniejszych aspektach przygotowania podłoża, proporcjach mieszanki betonowej, procesie wylewania i etapach utwardzania. Zapraszamy do lektury.
Spis treści:
Informacje o zaprawie betonowej i rodzaje wylewek
Wylewka betonowa to mieszanka wyrównująca i profilująca podłoże przed położeniem finalnej powierzchni (np. podłogi). Jej składniki to przede wszystkim: cement, kruszywo (np. piasek, żwir), woda oraz plastyfikator, które należy połączyć ze sobą, zachowując odpowiednie proporcje. Na rynku dostępne są zarówno tradycyjne wylewki cementowe, jak i samopoziomujące (z dodatkiem specjalnego składnika upłynniającego) lub wzmacniane włóknami. Każdy z wymienionych rodzajów ma unikalne właściwości i zastosowanie. Warto o tym pamiętać, gdyż niewłaściwy dobór wylewki może się negatywnie odbić na trwałości i ostatecznym wyglądzie posadzki. Należy też wiedzieć, że w wylewce często ukrywa się elementy instalacji kanalizacyjnych lub grzewczych, dlatego jej rodzaj zawsze dobieramy indywidualnie.
Wylewek betonowych używa się w domach jednorodzinnych i obiektach komercyjnych lub zakładach przemysłowych oraz garażach. Nierzadko stosuje się je, przygotowując podjazdy lub ścieżki. Grubość wylewki zawsze zależy od obciążenia podłoża. Jeżeli na nawierzchni mają parkować samochody lub ma być ustawiony ciężki sprzęt, należy zastosować grubą wylewkę, dla traktów pieszych wystarczy cieńsza warstwa.
Jak zrobić beton? Jakie proporcje?
Ile wylewki na m2 powierzchni?
Ilość wylewki do skutecznego pokrycia m2 powierzchni zależy od kilku czynników. Są nimi:
Grubość wylewki
Im grubsza wylewka, tym więcej materiału trzeba do pokrycia danej powierzchni. Ten parametr jest zależny od konkretnego projektu.
Rodzaj podłoża
Nie tylko rodzaj, ale też stan podłoża ma ogromny wpływ na ilość wylewki. Na nawierzchnie narażone na większe obciążenia potrzeba grubszej wylewki. Podobnie jest z nawierzchniami zniszczonymi.
Poziom wyrównania
Na powierzchnię z wieloma nierównościami trzeba będzie więcej wylewki. Pozwoli to na równomierne wyprofilowanie.
Dodatkowe czynniki
Jak we wszystkich pracach budowlanych, tak i tutaj należy uwzględnić straty i rezerwy. Dzięki takiej przezorności uda się uniknąć niedoboru materiału. Nie zapominajmy również o krawędziach i nierównościach wymagających dodatkowego uzupełnienia wylewką.
Poznaj normy i wytyczne budowy domu.
Metody obliczania objętości wylewki cementowej
Istnieją trzy metody obliczania wylewki potrzebnej na m2 powierzchni:
• metoda teoretyczna – objętość materiału potrzebnego do wyrównania podłoża szacujemy na podstawie grubości wylewki oraz wymiarów powierzchni.
• metoda producenta – posługujemy się danymi producenta, to chyba najbardziej miarodajne źródło informacji na temat potrzebnego materiału w zależności od parametrów produktu.
• metoda pomiarowa – dokładnie mierzymy powierzchnię, na której ma być wykonana wylewka, a następnie obliczamy ilość niezbędnego materiału.
Zatrzymajmy się na ostatniej metodzie. Potrzebne będą cztery podstawowe parametry: kształt, długość i szerokość planowanej posadzki oraz grubość wylewki. Określiwszy powyższe parametry, będziemy mogli obliczyć średnią ilość potrzebnej zaprawy.
Fachowcy przyjmują, że minimalna grubość betonowej wylewki powinna wynosić około 6,5 cm. Oczywiście im większe będzie obciążenie gotowej posadzki, tym grubszej wylewki będzie ona wymagać. W pomieszczeniach lub obiektach narażonych na oddziaływanie na podłoże dużych ciężarów stosuje się często wylewki o grubości od 8 do 10 cm. To ważne, aby nie przeszacować w żadną stronę, gdyż odpowiednia grubość zaprawy będzie rzutować na parametry wytrzymałościowe powierzchni. Pamiętajmy, że wylanie grubszej warstwy wiąże się z mniejszą wydajnością gotowej zaprawy – nie warto zatem z góry zakładać większych obciążeń, jeżeli nie ma ich w planach.
Praktyczne wskazówki obliczania objętości wylewki
Ostatni punkt tego artykułu potraktujmy jako podsumowanie i utrwalenie wiedzy. Skupmy się na kilku elementach, które warto uwzględnić podczas przygotowywań.
Straty i rezerwy
Każda praca związana z budowlanką wymaga uwzględnienia pewnych strat i rezerw. Jeśli kupimy więcej materiału niż wymaga projekt, to nie zabraknie materiału w trakcie wylewania, co może się zdarzyć wskutek np. uszkodzenia lub błędu w obliczeniach.
Krawędzie i nierówności
Dokładny pomiar powierzchni z uwzględnieniem krawędzi i nierówności pomoże w obliczeniu ilości potrzebnego materiału.
Konsultacja z ekspertem
Przypominamy o tym do znudzenia, bo uważamy, że warto. Nadmierne zaufanie własnym możliwościom prowadzi często do mniejszych lub większych katastrof. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze należy skonsultować się z ekspertem budownictwa, który pomoże dokładnie ustalić ilość materiału.
Wylewkę można też wykonać z półsuchej zaprawy podłogowej lub samorozlewnego jastrychu. Każdy z wymienionych produktów wymaga przyjęcia innej metody wylewania posadzki oraz innej jej grubości. Posadzkę możemy nakładać ręcznie lub skorzystać z pompy do betonu. W większych obiektach zalecamy użycie mechanicznej zacieraczki do betonu. Na rynku są zacieraczki talerzowe lub łopatkowe.
Praca takiego urządzenia polega na zacieraniu betonowej powierzchni poprzez obrót talerza lub łopatek. Jeżeli decydujemy się na zakup lub wypożyczenie takiej maszyny, to powinniśmy wziąć średnicę jej części roboczej (60, 70, 95 lub 120 cm). Posadzki w domach jednorodzinnych wymagają mniejszej średnicy niż powierzchnie komercyjne, magazynowe lub fabryczne. Specjaliści polecają zwłaszcza zacieraczki krawędziowe wyposażone w osłonę wokół talerza. Dzięki temu niepozornemu elementowi unikniemy uszkodzenia ścian podczas zacierania wylewki. Przy zakupach budowlanych warto uwzględnić suchą posypkę utwardzającą zwiększającą odporność posadzki.