Woda jest jednym z największych zagrożeń dla budynków, dlatego już na wczesnym etapie budowy powinno uwzględnić się odpowiednie plany izolacji. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele środków przeciwwilgociowych oraz produktów hydroizolacji wodochronnej, które są w stanie skutecznie zabezpieczyć nieruchomość.

Strefa cokołowa oraz fundamenty to najbardziej narażone na działanie wody elementy budynku. Fundamenty zawilgocone przez długi okres czasu mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie mieszkańców, poprzez rozwój mikroorganizmów oraz zmniejszenie termicznej izolacyjności. Podmakanie budynku doprowadzić może do znacznego osłabienia konstrukcji, co w efekcie może skutkować nawet katastrofą budowlaną. Jak widać sprawa jest poważna, więc należy przedsięwziąć odpowiednie środki, aby odpowiednio zabezpieczyć budynek.

Główną przyczyną przesiąkania murów jest najczęściej źle wykonana izolacja pionowa lub pozioma budynku, która daje wodzie swobodny dostęp do środka muru. Ten niekorzystny proces jest łatwo dostrzegalny gołym okiem i powinien nas zaniepokoić. Mowa tutaj o charakterystycznym pękaniu lub rozsadzaniu fundamentów (w wyniku zamarzania zgromadzonej w nich wody), łuszczeniu powłok malarskich czy wszelkich wykwitach solnych.

Hydroizolacja sprawdzonych producentów jest skutecznym sposobem na ochronę budynku w każdych warunkach. Możemy wyróżnić hydroizolacje mineralne, bitumiczne, papy, piany poliuretanowe oraz uszczelniające, jak również membrany dachowe. Do ochrony przed wilgocią pomocne są również materiały izolacyjne takie, jak: płyty elewacyjne, wełny fasadowe oraz stropowe, a także papy i płynne membrany hydroizolacyjne PUR. Dostawcy budowlanych materiałów posiadają w swoich ofertach wiele produktów hydroizolacyjnych, w których coś dla siebie znajdą także osoby ceniące metody w pełni ekologiczne.

Warto zwrócić uwagę na sprawne odprowadzanie wody opadowej z balkonów oraz tarasów. W tym celu stosuje się najczęściej dwie metody. Pierwsza z nich, to metoda drenażowa, która częściej stosowana jest na tarasach, niż balkonach. Druga metoda, to metoda powierzchniowa, która bazuje na wykonaniu szczelnej i odpornej na uszkodzenia warstwy dla spływającej wody.

Pamiętać należy, że profesjonalną hydroizolację najlepiej wykonać już na etapie budowy budynku. Późniejsze zmiany i remonty w tym zakresie – w już gotowym domu – będą generować znacznie wyższe koszty.