Tym razem postaramy się odpowiedzieć na pytanie: gdzie umieścić rekuperator? Zazwyczaj montuje się go w pomieszczeniach typu: kotłownia, pomieszczenie gospodarcze, poddasze nieużytkowe, garaż. Każde z tych miejsc, jak to zwykle bywa, ma swoje plusy i minusy.

 

Warto pamiętać o kilku kwestiach, które powinny być spełnione przy wyborze miejsca instalacji rekuperatora:

 

Temperatura i wilgotność

Pomieszczenie powinno być nieprzemarzające. Optymalnie, jeżeli temperatura w ciągu roku nie schodzi w nim poniżej 5-8oC. Ze względu na proces kondensacji pary wodnej/skraplania, nie powinny się w nim również generować nadmierne zyski wilgoci (pomieszczenia typu łazienka, pralnia/suszarnia, nie są najlepszym miejscem instalacji).

 

Możliwość prawidłowego odprowadzenia skroplin do kanalizacji

Istotny aspekt, często bagatelizowany na etapie montażu. Ważne, aby w pomieszczeniu była wystarczająca ilość miejsca do jego właściwego przeprowadzenia.

 

Dostęp serwisowy

Każde urządzenie musi mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń wokół, do późniejszych akcji serwisowych, wymiany filtrów etc.

 

Łatwość instalacji rekuperatora

Przykładowo: przy planowanym montażu na strychu, zwróćmy uwagę m.in. na wagę, wymiary jednostki i wielkość włazu.

 

Możliwości dalszego rozprowadzenia instalacji wentylacyjnej

Pamiętajmy o odpowiedniej przestrzeni do rozprowadzenia dalszych elementów instalacji: czerpni, wyrzutni, rozdzielaczy, urządzeń peryferyjnych typu nawilżacz EVAP, oczyszczacz kanałowy Pure Induct.

 

Sąsiadujące pomieszczenia

Nie planujmy instalacji rekuperatora w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni, miejsc odpoczynku. Nawet najcichsza instalacja może (nie musi) być słyszalna nocą.

Podsumowując, rekuperator można zainstalować w dowolnym pomieszczeniu, spełniającym lub najlepiej dopasowanym do powyższych kryteriów. Rozważcie wszystkie „za” i „przeciw” i wybierzcie optymalną opcję.