Płyta budowlana MFP, analogicznie jak płyta OSB, jest drewnopochodnym materiałem budowlanym, który zyskuje coraz większą popularność na rynku. Jakie są zatem podobieństwa i różnice tych produktów? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Płyty drewnopochodne cieszą się dużą popularnością na rynku materiałów budowlanych. Produkty te posiadają bardzo szerokie spektrum zastosowania, a klienci doceniają ich właściwości.

 

MFP a OSB – podobieństwa:

  • zarówno płyty MFP, jak i OSB zbudowane są z trocin drewna sprasowanych pod bardzo wysokim ciśnieniem i zespolonych polimerowymi żywicami.
  • cena jest zbliżona. Materiały MFP oraz OSB nie są drogie, można je nabyć w przystępnych cenach.
  • prostota montażu. Płyty MFP są równie łatwe w montażu, jak płyty OSB. Do ich obróbki nie są wymagane specjalistyczne narzędzia.

 

MFP a OSB – różnice:

  • choć budowa płyt MFP i OSB jest podobna, to kluczowa różnica polega na ułożeniu struktury wiór. W przypadku tradycyjnej OSB, wióra ułożone są w jednym kierunku. Natomiast produkty MFP charakteryzują się ułożeniem wiór w różnych kierunkach, w zależności od warstwy.
  • różne parametry techniczne. Płyty MFP charakteryzują się większą gęstością, elastycznością oraz lepszą wytrzymałością na zginanie.
  • Materiał MFP, w stosunku do OSB, wykazuje się lepszą odpornością na wilgoć, a także jest trudniejpalny dzięki większej gęstości.

 

Płyty MFP najczęściej kupowane są w rozmiarze 1250×2500 mm. Ich grubość waha się od 10 do 25 mm. Grubsze płyty charakteryzują się lepszą wytrzymałością. Na rynku dostępne są również inne, mniej standardowe rozmiary płyt MFP takie, jak m.in. 2400×1200 mm czy nawet 5050×2500 mm.