Na współpracę pompy ciepła z rekuperacją powinniśmy spojrzeć przede wszystkim z perspektywy funkcjonalności oraz korzyści finansowych użytkowników domu.

Analizując funkcjonalność każdego z systemów: Głównym zadaniem pompy ciepła jest przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz ogrzanie budynku w ramach sezonu grzewczego. Zadaniem rekuperacji natomiast jest dostarczenie niezbędnej ilości świeżego powietrza zewnętrznego do budynku. Przy jednoczesnym zastosowaniu obu systemów w budynku mieszkalnym uzyskujemy niższe koszty eksploatacyjne. Jest to wynikiem odzysku ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń, które uprzednio zostało ogrzane za pośrednictwem pompy ciepła.

 

Synergia systemów

 

Dzięki zabudowanemu w centrali rekuperacyjnej wymiennikowi do odzysku ciepła korzystamy z synergii instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji wentylacji. Systemy rekuperacji z odzyskiem ciepła umożliwiają oszczędność energii na poziomie około 30% w porównaniu z instalacją wentylacji grawitacyjnej (bez odzysku). Ogólnie z perspektywy pracy centrali wentylacyjnej nie ma znaczenia czy źródłem ciepła w domu będzie pompa ciepła czy kocioł gazowy. Niemniej w ujęciu kosztów eksploatacyjnych instalacja grzewcza bazująca na odnawialnych źródłach energii to dodatkowa szansa na oszczędności – szczególnie w przypadku instalacji niskotemperaturowych (ogrzewania podłogowego).