Folia paroizolacyjna stanowi niezwykle istotny element w dobrej izolacji dachu. Tworząc dodatkową przestrzeń życiową na poddaszu nie można zapomnieć o tym materiale.

Świetną barierą dla przedostającego się powietrza oraz wilgoci do izolacji termicznej jest paroizolacja. Bez zastosowania tego materiału budowlanego wilgoć zgromadzona w ciepłym powietrzu mogłaby bez trudu przenikać z mieszkalnych pomieszczeń do termicznej izolacji budynku. Tutaj w grę wchodzą również ewentualne uszkodzenia konstrukcji dachowych. Folia paroizolacyjna doskonale radzi sobie z przedostawaniem wilgoci do izolacji oraz przeciwdziała przemieszczaniu się powietrza przez konstrukcję dachu, która została termicznie izolowana.

ZASTOSOWANIE
Paroizolacyjna folia jest produktem na bazie włókniny polipropylenowej. Materiał wykorzystywany jest głównie do izolacji poddaszy, ścian i stropów jako bariera chroniąca termoizolacje przed parą wodną. Dzięki nowoczesnej technologii folia w aktywny sposób stanowi opór dla pary wodnej, aby uniemożliwić skraplanie się i niepożądane efekty, czyli osadzanie się pleśni oraz grzybów. Można z całą pewnością stwierdzić, że dzięki zastosowaniu foli paroizolacyjnej można utrzymać zdrowy i świeży klimat na poddaszu.

SPOSÓB UŻYCIA
Paroizolację układa się po ułożeniu termoizolacji – poziomo lub równolegle do krokwi, w zależności od potrzeb i stopnia skomplikowania konstrukcji więźby dachowej. W przypadku układania poziomego, najlepiej jest zacząć od góry – od osłony jetek lub kalenicy. Niezależnie od sposobu rozpinania paroizolacji, powinno się ją układać z lekkim naprężeniem – lekko naciągając. Paroizolację mocujemy do krokwi zszywkami za pomocą takera lub taśmy dwustronnie klejącej. Każdą kolejną warstwę układamy na zakładkę minimum 7 cm i uszczelniamy przez zaklejenie taśmą samoprzylepną, jednostronną na zewnątrz zakładki lub taśmą dwustronną wewnątrz zakładki. Taśma dwustronna umożliwia ograniczyć ilość punktów mocowania takerem. Jeśli stosowaliśmy taker, należy miejsca przebicia zakleić taśmą samoprzylepną w celu dodatkowego uszczelnienia. Na łączeniach z elementami pionowymi np. ścianami kolankowymi, kominami, rurami wentylacyjnymi, należy stosować specjalne taśmy. Ważne jest, aby w tych miejscach zostawić odpowiednie naddatki folii paroizolacyjnej. Na połączeniach z oknami dachowymi oraz wyłazami, należy stosować się do zaleceń ich producentów tak, aby połączenia z ramą lub obudowami tych elementów były szczelne.

Szczelne ułożenie paroizolacji jest niezwykle ważnym warunkiem jej prawidłowego działania, ze względu na duże zdolności pary wodnej do penetracji. Pozostawienie niezaklejonych kolejnych warstw paroizolacji znacznie zwiększy niebezpieczeństwo dopływu i pozostania pary wodnej w termoizolacji. Ponadto poprzez nawet bardzo małą szparę w dachu mogą zostać wyemitowane duże ilości ciepła, ponieważ różnica temperatur w sezonie grzewczym powoduje duże różnice ciśnień oraz powstanie gwałtownych przepływów powietrza. Rolki należy przechowywać w pomieszczeniach krytych, wolnych od wilgoci. Rolki należy przewozić krytymi środkami transportu, zabezpieczone przed uszkodzeniem.

Na rynku dostępne folie paroizolacyjne różnych producentów, wśród nich takie marki, jak m.in. Prefix, Isover, Bauder, Rockwool czy Illbruck.