Styropian jako materiał izolacyjny występuje w wielu wariantach. Dostępne są również styropiany na zamówienie. Ważnym parametrem jest grubość styropianu, ponieważ od niej zależy, czy styropian nada się do ocieplenia starego domu czy podłogi. Dowiedz się, jak dobrać grubość styropianu do wybranej izolacji termicznej.
Spis treści:
Izolacja termiczna – jak grubość styropianu wpływa na efektywność energetyczną?
Styropian jest ważnym materiałem do ocieplania budynków, wybieranym ze względu na łatwość montażu, wysokie parametry oraz bezpieczeństwo. Uzyskasz wymaganą izolację cieplną ścian wewnętrznych, zewnętrznych, dachu oraz podłóg. Żeby jednak tak się stało, konieczne jest dobranie odpowiedniego materiału – tylko wtedy zapewnisz mniejsze straty cieplne. Na co zwracać uwagę?
Zacznijmy od tego, że najważniejszym parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli lambda (λ), dla styropianów mieści się w przedziale od 0,030 do 0,045 W/(mK). Zasada jest tu prosta: im mniejsza lambda, tym lepszy, czyli cieplejszy, jest styropian. Nawet chudy styropian o niskiej lambdzie może izolować lepiej niż gruby o wysokiej lambdzie.
Przykład: warstwa 9-centymetrowego styropianu o lambdzie 0,032 będzie mieć większą izolacyjność niż styropian 12-centrymetrowy o współczynniku lambda 0,042. Tani i niskiej jakości styropian ma z reguły zbyt wysoki współczynnik – zwykle jest to 0,044 lub 0,045.
Pamiętaj, że grubość styropianu może wynosić od 1 aż do 120 cm, przy czym w praktyce spotkasz się najczęściej z przedziałem z płytami styropianowymi o grubości od 5 do 30 cm.
Nie tylko grubość ma znaczenie, ale także rodzaj styropianu. Najczęściej stosuje się styropian biały i grafitowy – grafitowy ma najlepszy współczynnik ciepła lambda, przez co często stosuje się go w budownictwie energooszczędnym. Skutecznie zabezpiecza przed promieniowaniem słonecznym i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Minusem jest cena, przez co styropian biały wciąż jest popularny.
Sprawdź, jak zadbać o prawidłowe wygłuszenie akustyczne pomieszczeń
Jakie grubości styropianu można zobaczyć na rynku?
Jeszcze niedawno, bo w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku, standardem w budownictwie były styropiany o grubości od 8 do 10 cm. Dzisiaj dobre praktyki są bardziej zróżnicowane, na co w dużej mierze wpłynęły trendy ekologiczne, a także oszczędności. Są jednak firmy, które stosują grubsze warstwy, aby zagwarantować lepszy współczynnik przewodzenia ciepła i opór cieplny.
Przykład: przyjęło się, że do ocieplenia ścian zewnętrznych wystarczy grubość styropianu od 12 do 15 cm. Zdarza się jednak, że sięga się po grubsze, np. 18- lub 20-centymetrowe, aby uzyskać lepsze parametry cieplne.
Oto rodzaje najpopularniejszych płyt styropianowych w zależności od grubości i zastosowania:
• 5 cm – ocieplenie stropu w dwóch warstwach,
• 8–12 cm lub 15 cm – fundamenty i piwnice,
• 10–15 cm – podłogi,
• 12–15 cm – ściany zewnętrzne,
• 15–20 cm lub 25 cm – dach skośny (nachylony),
• 20–25 cm – stropodach,
• 25–30 cm – dach płaski.
Jak już wspomnieliśmy, na grubość styropianu wpływa jego rodzaj. Tak na przykład styropian ekstrudowany (XPS) dostępny jest standardowo w grubości: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10 i 12 cm. Do termoizolacji fundamentów wystarczą płyty XPS o grubości 4 cm. Natomiast najpopularniejsza grubość styropianu spienionego (EPS) najpopularniejsza grubość to: 5, 10, 15 i 20 cm. Do ocieplenia fundamentów stosuje się najczęściej styropian EPS o grubości 12 cm.
Poznaj zasady dofinansowania ocieplenia i termomodernizacji domu
Jak dobrać grubość styropianu do izolacji termicznej?
Grubość styropianu dobieramy do miejsca zastosowania ocieplenia, przeznaczenia pomieszczeń, a nawet klimatu, w jakim inwestycja jest realizowana. Tylko dobrze dobrane ocieplenie pozwoli na przykład uniknąć niepożądanego efektu zimnej podłogi albo mostków termicznych przy ościeżach i nadprożach przy fasadzie.
Grubość styropianu na podłogę
Styropian podłogowy powinien być grubszy od styropianu na ścianę, ponieważ musi wytrzymać większy ciężar, w tym meble, urządzenia i wagę człowieka. Styropian ma nie tylko tworzyć izolację przed chłodem, ale też izolację akustyczną, dlatego stosuje się również styropiany akustyczne.
Do ociepleń podłogi stosuje się najczęściej styropian EPS 038, 037 oraz 036. Optymalna grubość tego styropianu wynosi od 10 do 15 cm, przy czym niektórzy inwestorzy decydują się na grubsze warstwy, np. 20 cm. Jeśli chodzi o rodzaj, to wystarczy standardowy biały styropian o współczynniku ciepła w granicach 0,038–0,042 W/(mk) używany do izolacji podłóg, stropy i ocieplania ścian zewnętrznych.
Pamiętaj! Przy kładzeniu styropianu na podłogę ważna jest również grubość wylewki na styropianie. Minimalna wylewka betonowa powinna mieć co najmniej 5,5–6 cm. Warto również zapamiętać, że minimalna grubość styropianu pod ogrzewanie podłogowe wynosi 15 cm.
Grubość styropianu na elewację
Należy zwrócić uwagę na izolację ścian zewnętrznych, ochronę przed wilgocią oraz estetykę. Płyty powinny być dobrane pod kątem wymagań energetycznych, warunków atmosferycznych i rodzaju budynku. Na przykład w domach pasywnych i energooszczędnych stosuje się grube płyty styropianowe, do 20 cm grubości. Natomiast biały styropian o grubości od 12 do 15 cm pojawia się w tradycyjnym budownictwie.
Warto pamiętać, że wybierając styropian grafitowy, możemy zmniejszyć warstwę izolacji nawet o kilka centymetrów bez utraty izolacyjności – styropian grafitowy o grubości 12 cm przynosi te same rezultaty, co styropian biały 15 cm.
Grubość styropianu na fundamenty
Grubość styropianu na fundamentach wpływa na izolację termiczną, ochronę przed wilgocią oraz wytrzymałość konstrukcji. Przy izolacji fundamentów stosuje się płyty styropianowe o różnej grubości, przy czym najlepsze są płyty wodoodporne.
Jaka powinna być grubość styropianu na fundament? Wszystko zależy od rodzaju gruntu, warunków klimatycznych i wymagań budowlanych. W Polsce standardem są styropiany fundamentowe o grubości od 10 do 12 cm, przy czym wykonawcy kładą również grubsze. Wybierając styropian fasadowy 15-centymetrowy, należy pamiętać, żeby cokół był niższy, a jego lica cofnięte w głąb budynku, aby uniknąć zalania przed deszcz.
Grubość styropianu pod izolację dachu
Przez źle ocieplony dach może uciekać aż 30% ciepła. Można tego uniknąć, stosując styropiany na dach i podłogę o odpowiedniej grubości, przy czym pod uwagę należy wziąć to, czy poddasze jest nieużytkowe. Jeśli tak, to wystarczy izolacja stropu. Jeżeli natomiast pomieszczenie jest używane jako mieszkanie, biuro itd., wtedy należy ocieplić też dach.
Optymalna grubość styropianu na dach wraz z izolacją wynosi od 15 cm (dach ze skosami) do 25 cm (dach płaski). Najlepiej sprawdzi się styropian XPS bądź EPS 100 036 dach-podłoga. Przy dachu dwuspadowym konieczne będzie izolowanie również nad krokwiami.
Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów ociepleniowych. Najpowszechniejsze są styropiany 15-centymetrowe, idealne do wykonania izolacji ścian, stropów, ścian szkieletowych, murów szczelinowych i innych. Zanim przystąpisz do prac, poznaj tabele grubości styropianów, aby dobrać go optymalnie i zyskać wymaganą izolację cieplną, a także pewność, że podłoże będzie stabilne, wytrzymałe i odporne na działanie człowieka i natury.