Aby wyciszyć pomieszczenie i zredukować hałas, należy starannie dobrać i zamontować materiały izolacyjne. Izolacje akustyczne mają za zadanie zredukować dźwięk przechodzący przez struktury murów, a także pochłaniać uciążliwe hałasy. Dowiedz się, jaki produkt najlepiej wybrać do wytłumienia ścian i czym wygłuszyć sufit.
Mieszkania czy obiekty biurowe mają być przyjazną przestrzenią, zapewniać komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zdarza się jednak tak, że sąsiedztwo jest szczególnie uciążliwe, a codzienne hałasy np. z ulicy czy pomieszczeń obok mogą uprzykrzać życie. Źródło dźwięków może być różne: głosy ludzi, sprzęty, maszyny, drgania podłogi czy sufitu. Często ściany i sufity nie są wykonywane ze szczególnie grubych materiałów, oszczędza się też na izolacji, co ma przynieść oszczędności firmie budowlanej lub inwestorowi. Istnieją na szczęście normy budowlane, które określają minimalną izolacyjność akustyczną przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczną elementów budowlanych, co ma zapewniać ochronę przed hałasem. Pytanie tylko: jak to osiągnąć i co jeszcze możemy zrobić, aby wytłumić pomieszczenia?
Spis treści:
Dlaczego należy zadbać o wygłuszenie pomieszczeń?
Ochronę przed hałasem w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej normuje ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. z późniejszymi zmianami oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. Zadaniem izolacji jest ograniczenie hałasów, przy czym wyróżnia się dwa rodzaje izolacji akustycznej, mianowicie izolację od dźwięków z powietrza i izolację od dźwięków uderzeniowych.
Co mówią normy? Dopuszczalne wartości natężenia dźwięku w budynkach mieszkalnych w ciągu dnia to 35 dB, natomiast w nocy – 25 dB. W domach jednorodzinnych dopuszcza się 35–52 dB w izolacyjności od dźwięków powietrznych oraz 58–53 dB w izolacyjności od dźwięków uderzeniowych. Natomiast w wielorodzinnych budynkach jest to odpowiednio 30–65 dB oraz 55–38 dB.
Dobrze wykonana izolacja akustyczna wiąże się z takimi korzyściami, jak:
• dodatkowa izolacja cieplna, co przekłada się na niższe rachunki,
• poprawiona estetyka ścian i sufitów, które są narażone na pęknięcia,
• większy komfort przebywania w pomieszczeniu,
• dbałość o zdrowie osób przebywających w budynkach narażonych na hałas.
Dodajmy, że dla lepszego komfortu mieszkańców i osób przebywających w pomieszczeniu zaleca się, aby wymagania akustyczne dla stropów oraz ścian zewnętrznych i wewnętrznych były wyższe niż obecnie obowiązujące.
Jakie stosuje się materiały akustyczne?
Do wygłuszenia pomieszczeń można zastosować rozmaite materiały, ponadto można dokonać zmian w aranżacji wnętrza, np. dodając meble czy dywany, aby zmniejszyć akustykę pomieszczenia. Najlepsze efekty uzyska się, stosując profesjonalne materiały izolacyjne, o których warto pomyśleć na etapie projektowania. Na rynku jest mnóstwo produktów, które umożliwiają wyciszenie i wytłumienie pomieszczeń. Wybór konkretnego rozwiązania powinien zależeć od kilku czynników, w tym m.in. od oczekiwanego stopnia izolacyjności akustycznej, a także od efektu wizualnego.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pojęcia wyciszenia i wytłumienia odnoszą się do różnych zjawisk. Wytłumienie to urządzanie pomieszczenia w taki sposób, aby pochłaniał dzięki i redukował pogłos (dźwiękochłonność). Wyciszenie to natomiast termin odnoszący się do likwidacji hałasu lub jego blokowania (dźwiękoizolacyjność). Należy zadbać o jedno i drugie, czyli o dobrą izolację i właściwie dobrane materiały dźwiękochłonne. Do wyciszenia pomieszczeń stosuje się płyty, twarde i ciężkie materiały lite, ściany działowe itd. Do wytłumienia natomiast wykorzystuje się głównie lekkie izolacje akustyczne, takie jak gąbki, pianki czy wełny. Typową izolacją są wszelkiego rodzaju płyty GK/MDF z podkładami antywibracyjnymi.
Dodajmy, że najczęściej stosowanym materiałem do wykonywania izolacji akustycznej w budownictwie jest wełna mineralna, zarówno skalna, jak i szklana. Wełna wykazuje naturalne zdolności pochłaniania fal dźwiękowych. Ponadto wykorzystuje się panele akustyczne, które umieszczone między ścianami wewnętrznymi, ograniczają niepożądany hałas przechodzący przez pomieszczenia w tej samej nieruchomości.
Jak wygłuszyć ścianę?
Wygłuszenie pomieszczenia sprowadza się do zastosowania odpowiednich materiałów. Jest to o tyle ważne, że inaczej izoluje się akustycznie podłogi, a inaczej stropy, ściany czy sufity. Najlepszą izolacyjność ścian zapewniają ciężkie i jednolite przegrody o dużej masie, jednak koszt grubej, litej ściany jest duży, dlatego stosuje się przegrody wielowarstwowe. Wprawdzie dzięki takiemu rozwiązaniu redukowane są drgania i poprawiają się parametry akustyczne, jednak rozwiązanie to wciąż wymaga warstw z materiałem tłumiącym.
W przegrodach budowlanych materiał dźwiękoizolacyjny najczęściej łączy się z płytami gipsowo-kartonowymi lub z blachą. Zwykle wybiera się tu wełnę mineralną, która zapewnia znakomite parametry, ale na popularności zyskują również płyty z wełny drzewnej, które izolują akustycznie i cieplnie. To świetna izolacja akustyczna stropu i ścian. Płyty z wełny mają tę zaletę, że są bardzo łatwe w montażu, pozwalają też uzyskać wielkoformatową powierzchnię.
W gotowych pomieszczeniach jednym ze sposobów na wyciszenie ściany jest montaż tzw. przedścianki w systemie suchej zabudowy. Przedściankę stawia się na profilach aluminiowych. Szkielet wypełnia się materiałem izolacyjnym, następnie przykręca się płyty g-k. Jeżeli chcemy jeszcze bardziej wyizolować ścianę, możemy zastosować dwie warstwy płyt lub wybrać płytę akustyczną. Przy budowie dwuwarstwowej pamiętajmy, aby druga płyta była zamocowana z przesunięciem, by zakryć spojenia pierwszej płyty.
Jak wygląda izolacja akustyczna sufitu?
Zbyt słaba izolacja akustyczna sufitu sprawia, że do pomieszczenia mogą przedostawać się takie dźwięki, jak kroki, upadki przedmiotów, rozmowy, śmiech, skrzypienie podłogi, a nawet hałas generowany przez urządzenia (RTV, AGD czy komputerowe).
Najlepszą metodą wytłumienia sufitu jest wyłożenie powierzchni wełną mineralną i zamontowanie podwieszanej płyty, przy czym zaleca się obniżenie sufitu o ok. 7 cm. Podwieszane sufity mogą się nie sprawdzić w każdym pomieszczeniu, zwłaszcza jak myślimy o izolacji akustycznej w bloku. Jednak wciąż jest to najlepsze rozwiązanie, rekomendowane zwłaszcza do obiektów użyteczności publicznej czy kamienic.
Do wyciszenia sufitu stosuje się też m.in. maty akustyczne, styropian i panele akustyczne. Maty akustyczne wykonane z pianki poliuretanowej są polecane wszędzie tam, gdzie ogranicza nas wysokość pomieszczenia.
Izolacja akustyczna – podsumowanie
Jak już wspomnieliśmy, pomieszczenia najlepiej wyciszają lite i ciężkie materiały, takie jak cegły klinkierowe, bloczki silikatowe i beton komórkowy, dlatego o izolacji akustycznej należy pomyśleć już na etapie projektu. Ponadto oprócz izolacji warto pomyśleć o dźwiękoszczelnych oknach, drzwiach, a na etapie aranżacji – o wyciszających elementach wystroju, jak dywany, zasłony, tapeta akustyczna czy tkaniny akustyczne.
Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać przy wyborze metody izolacji akustycznej, jest to, że więcej tymczasowych rozwiązań nie zapewni tej samej jakości redukcji hałasu co metody zastosowane na etapie budowy. Dlatego też zalecamy wybór sprawdzonych materiałów akustycznych renomowanych producentów, aby zyskać upragnione efekty, a jednocześnie uniknąć roszczeń z tytułu nieprawidłowej akustyki pomieszczeń.