Elewacja wentylowana to system, który sprawdza się w nowo powstających budynkach, ale z powodzeniem może być też montowany w remontowanych obiektach. Co to jest elewacja wentylowana i jak wygląda jej konstrukcja?

Elewacja budynku pełni kilka funkcji, przede wszystkim chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elewacje wentylowane, w których pozostawia się pustą przestrzeń między okładziną a izolacją. W ten sposób eliminowane są problemy z mostkami termicznymi i kondensacją. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zalety ma fasada wentylowana oraz jak przedstawiają się ceny montażu.

 

Co to jest elewacja wentylowana?

System elewacji wentylowanej to rozwiązanie okładzinowe stosowane na zewnątrz budynku, nazywane metodą lekką suchą. Konstrukcja takiej elewacji składa się z metalowego szkieletu ramowego, który jest mocowany do ściany. Do kratownicy następnie montuje się izolację termiczną wraz z płytami okładzinowymi. Dzięki temu powstaje szczelina (powinna mieć szerokość 2,5–3 cm), która zapewnia stałą cyrkulację powietrza, a to z kolei chroni ścianę nośną zarówno przed zimnem, jak i ciepłem. Ponadto usuwana jest wilgoć. W niektórych przypadkach dopuszcza się pominięcie izolacji fasadowej, jednak należy zadbać o to, aby zostawić pustkę pomiędzy ścianą a okładziną.

Na system elewacji wentylowanej składa się:
• podkonstrukcja – metalowa, aluminiowa lub drewniana,
• warstwa izolacyjna – styropian lub wełna mineralna,
• okładzina zewnętrzna.

Jeśli chodzi o kwestię tego, gdzie można stosować elewację wentylowaną, to tutaj możliwości są nieograniczone. Ten rodzaj fasad sprawdzi się w nowych i starych budynkach, w tym murowanych, o konstrukcji żelbetowej lub szkieletowej. Jeszcze niedawno system ten był stosowany głównie w budynkach luksusowych i przy większych inwestycjach. Dzisiaj okładziny elewacyjne wentylowane pojawiają się powszechnie nawet w budownictwie mieszkaniowym. Wynika to z zalet tego rozwiązania – omawiamy je na końcu artykułu.

Ważne: wentylacja elewacji jest konieczna, gdy pod okładziną elewacyjną znajduje się materiał ociepleniowy, ponieważ zbierająca się wilgoć może pogorszyć jego właściwości termoizolacyjne.

 

Jak wygląda montaż elewacji wentylowanej?

Fasady wentylowane można mocować w dowolny sposób, np. poprzez mocowanie z kotwą i prętem gwintowanym lub na profilach. Montaż elewacji wentylowanej zaczyna się od budowy i przymocowania rusztu (kratownicy), który wykonuje się z desek lub systemowych listew (stal, aluminium). Następnie między jego elementami układa się płyty z wełny lub styropianu. Do mocowania płyt można wykorzystać specjalne łączniki do elewacji wentylowanych. Co do zasady przy budowaniu i mocowaniu fasad wentylowanych nie używa się kleju, tylko kołków.

Ważnym elementem konstrukcyjnym są przekładki termoizolacyjne. Za ich pomocą eliminujemy ryzyko powstania mostków termicznych w konstrukcji. Po wykonaniu wszystkich kroków przystępujemy do wykończenia elewacji.

Etapy tworzenia fasady wentylowanej:
1. Najpierw wykonujemy ruszt i przytwierdzamy go do ściany. Układ rusztu może być poziomy lub pionowy, zależnie od tego, jak układane będzie pokrycie.
2. Stosujemy wybrane materiały izolacyjne i ociepleniowe, np. wełny do izolacji, pamiętając o tym, aby w konstrukcji powstała ok. 3-centymetrowa szczelina między warstwą izolacji a okładziną.
3. Mocujemy wybrany element wykończeniowy typu deski, płytki lub panele.

Pamiętajmy, że izolacja z wełny mineralnej wymaga dodatkowej ochrony w postaci wiatroizolacji o wysokiej paroprzepuszczalności. Możemy wybrać izolację z fabrycznie naniesioną powłoką ochronną. Dla najlepszych efektów najlepiej skorzystać z gotowego systemu od jednego producenta. Dzięki temu sam montaż będzie łatwy i kompletny. Ponadto producenci dają atrakcyjne gwarancje na fasady wykonane w ich systemie.

 

przekrój elewacji wentylowanej, ukazujący ścianę, izolację oraz system mocowania

 

Jaką okładzinę elewacyjną wybrać?

Wybór okładziny wentylacyjnej do fasady wentylowanej zależy od rodzaju materiału elewacyjnego i konstrukcji nośnej. W małych budynkach typu domy jednorodzinne stosuje się najczęściej lekkie okładziny z tworzywa sztucznego (tzw. siding), drewna lub profilowanej blachy. Ciężkie okładziny z płyt kamiennych, betonowych czy włóknocementowych mocowane są na podkonstrukcjach.

Najczęściej stosowane materiały w systemie elewacji wentylowanej:
• płyty włóknocementowe,
• płyty laminowane HPL (inaczej: duroplastyczny laminat wysokociśnieniowy),
• metale,
• kamień naturalny,
• beton architektoniczny,
• okładziny ceramiczne.

Dodajmy, że bogactwo barw, kształtów, grubości, struktur itp. płyt okładzinowych zapewnia niepowtarzalne efekty wizualne całej fasady. Dzięki temu dostępne okładziny pozwalają na uzyskanie niemal dowolnego stylu architektonicznego. Projektanci często stosują zasadę mieszania struktur i tak na jednym budynku mogą pojawić się imitujące beton płyty włóknocementowe oraz drewnopodobne płyty HPL.

 

Ile kosztuje elewacja wentylowana?

Wprawdzie koszt elewacji wentylowanej jest wyższy od elewacji lekkiej mokrej, jednakże system ma wiele korzyści, które rekompensują wyższą cenę. Cena montażu elewacji wentylowanej różni się w zależności od zastosowanego materiału i systemu montażu, ale zwykle wynosi od 450 do 750 zł za mkw.

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na cenę fasady wentylowanej są prace montażowe, na przykład konieczność wynajęcia podnośników czy rusztowań. W kosztorysie należy uwzględnić również koszty transportu. Szacuje się, że koszt robocizny i sprzętu podstawowego stanowi około 30% wartości ceny jednostkowej.

 

nowoczesny budynek biurowy z brązową elewacją wentylowaną

 

Zalety elewacji wentylowanej

Nowoczesne fasady wentylowane to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez projektantów i inwestorów. Podstawowa zaleta dotyczy wysokiej ochrony – fasada wentylowana chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto konstrukcja budynku jest dłużej w dobrym stanie, ponieważ odprowadzane na bieżąco wilgoć i gorące powietrze nie wpływają na korozję materiałów budowlanych i ociepleniowych. Dodatkowo to dobry sposób na ocieplenie budynku oraz poprawę jego estetyki.

Jakie zalety ma fasada wentylowana:
• umożliwia oddychanie całej ścianie, co obniża ryzyko kondensacji pary wodnej;
• gwarantuje lepszą izolacyjność termiczną budynku w porównaniu do fasad wykonanych w innych technologiach;
• zapewnia stałą temperaturę i ciśnienie pary, dzięki czemu pozwala osiągnąć wymagane parametry ciepła;
• zapewnia komfort termiczny mieszkańcom;
• daje efekt chłodzenia latem, a zimą utrzymuje ciepło, co przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania lub chłodzenia budynku;
• cechuje się trwałą i solidną konstrukcją z możliwością wymiany elementów w przypadku zniszczenia (nie trzeba wymieniać całego systemu);
• wyróżnia się odpornością na działanie wiatru, na ogień oraz korozję;
• poprawia wykończenie elewacji;
• zapewnia szybki montaż i czyszczenie.

Działanie elewacji wentylowanej różni się w sezonie. Przez to, że fasada wentylowana jest od dołu, następuje ciągła swobodna wymiana powietrza. Latem, kiedy gorące powietrze unosi się do góry, jest zastępowane chłodniejszym, co zapobiega nagrzewaniu się budynku. Jest to ważne szczególnie w ciepłe dni, kiedy południowa ściana jest mocno nasłoneczniona. Natomiast zimą wilgotne powietrze jest wywiewane, co przekłada się na mniejsze ryzyko zawilgocenia przegród, ponieważ wilgoć oddawana jest na zewnątrz. To z kolei poprawia izolacyjność termiczną i akustyczną budynku.

Reasumując, elewacje wentylowane uważane są za najkorzystniejszy system pod względem izolacji budynku. Dzięki poprawie efektywności energetycznej budynku zyskuje się duże oszczędności finansowe uzyskane przy pomocy komory wentylowanej.