Rewizja sufitowa zapewnia dostęp do wentylacji, klimatyzacji i instalacji elektrycznej, umożliwiając okresową konserwację czy usunięcie usterek. Rewizje montowane w sufitach podwieszanych nie powinny zakłócać ich estetyki. Powinny one – podobnie jak płyty wypełniające – spełniać założenia sufitu pod kątem ochrony przed ogniem i wilgocią. Montaż drzwiczek rewizyjnych powinien być precyzyjny i staranny, aby zapewnić funkcjonalność i nienaganny wygląd sufitu. Sprawdź, jak zamontować rewizję sufitową i co powinieneś wiedzieć, zanim zabierzesz się do pracy.
Spis treści:
Rodzaje i zalety sufitów podwieszanych
Sufit podwieszany to częste rozwiązanie wybierane do wykończenia zarówno pomieszczeń mieszkalnych, jak i użytkowych. W domach sufity podwieszane pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną, dają możliwość zastosowania różnorodnych źródeł światła oraz pozwalają obniżyć strop, co ma swoje korzyści np. w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Sufity podwieszane są także doskonałym rozwiązaniem w pomieszczeniach o specjalnym przeznaczeniu, takich jak:
● biura obsługi klienta,
● pomieszczenia infolinii,
● studia nagraniowe,
● sale koncertowe,
● szpitale i przychodnie,
● hale przemysłowe.
Konstrukcja z listew pozwala zamontować płyty wypełniające z karton-gipsu, wełny lub drewna. Każdy rodzaj ma inne właściwości. Dostępne są różne typy płyt gipsowo-kartonowych. Przykładowe mają właściwości wodoodporne i ognioodporne. Dzięki temu nadają się np. do łazienki lub kuchni, a także pomieszczeń o szczególnych wymaganiach przeciwpożarowych. Płyty g-k są stosunkowo tanie, a więc spełnią potrzeby inwestorów, którym zależy na ekonomicznej realizacji projektu. Płyty z wełny odznaczają się bezpieczeństwem (nie palą się) oraz bardzo dobrymi parametrami akustycznymi. Poprawiają dzięki temu jakość dźwięku w pomieszczeniu i nie przepuszczają hałasu. Są do tego higieniczne, nie zbierają kurzu.
Spośród różnych rodzajów sufitów podwieszanych warto wymienić:
● rastrowe,
● listwowe,
● zintegrowane.
Niewątpliwymi zaletami sufitów podwieszanych jest estetyczne wykończenie, łatwość montażu i demontażu oraz możliwość ukrycia wielu instalacji – oświetlenia, wentylacji, klimatyzacji – w taki sposób, że zachowany zostaje do niej pełny dostęp dzięki montażowi klap rewizyjnych.
Po co montować drzwiczki rewizyjne sufitowe?
Klapy rewizyjne – inaczej kratki rewizyjne czy po prostu rewizje – montuje się w celu zapewnienia dostępu do ważnych instalacji, które inaczej byłyby poza zasięgiem, ponieważ ukryte zostały za przegrodą w postaci:
● ściany szachtowej,
● ściany szkieletowej,
● sufitu podwieszanego,
● innej konstrukcji suchej zabudowy.
Dzięki rewizjom możliwy jest dostęp do wentylacji, rur, liczników oraz zaworów, które z powodów zarówno estetycznych, jak i bezpieczeństwa zostały zabudowane. Klapy rewizyjne umożliwiają przeprowadzenie przeglądu, inspekcji lub konserwacji instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej i klimatyzacji. Zabezpieczają je skutecznie przed dostępem niepowołanych osób dzięki zamknięciu na klucz.
Mają szczególne znaczenie w konstrukcjach sufitów podwieszanych, które pozwalają ukryć klimatyzację oraz wentylację wymagające sezonowego czyszczenia. Dzięki rewizjom konserwacja instalacji jest szybka i nie wymaga demontowania sufitu. Jej przeprowadzenie jest możliwe w ciągu dnia, nie wiąże się z koniecznością przerywania pracy osób wykonujących swoje obowiązki w pomieszczeniu.
Zanim zaczniesz – wybór klapy rewizyjnej
Konstrukcje sufitowe powinny spełniać szereg wymagań. Funkcja estetyczna sufitów podwieszanych sprawia, że rewizja musi być jak najmniej widoczna. Dlatego też jej rodzaj i wykonanie muszą być idealnie dopasowane do rodzaju sufitu. Dostępność wielu rodzajów klap rewizyjnych ułatwia to zadanie. Płyty rewizyjne mogą być wykonane z aluminium oraz tworzywa sztucznego lub płyty g-k. Klapy te można obudować, obłożyć płytkami lub pomalować.
Oprócz tego, że klapy powinny dobrze wyglądać, muszą również być bezpieczne. Mowa tu szczególnie o spełnianiu warunków przeciwpożarowych. Sufit podwieszany w pomieszczeniach o podwyższonym ryzyku pożaru powinien być ognioodporny lub mieć właściwości opóźniania rozprzestrzeniania się ognia – tak samo zamontowana w nim klapa rewizyjna. Do wyboru masz całą kategorię drzwiczek rewizyjnych przeciwpożarowych, które są wykonane z płyt GFK (F). Są to płyty kartonowo-gipsowe wzmocnione siatką z włókna szklanego lub wykonane z gipsu z domieszką tych włókien, które są ognioodporne.
Do łazienek, pralni i innych pomieszczeń, w których panuje podwyższona wilgotność, warto wybrać klapę rewizyjną g-k z płyty GKBI. Jest ona zaimpregnowana specjalną warstwą hydrofobową, dzięki której jest wodoodporna.
Jeżeli potrzebujesz rozwiązania, które połączy odporność ogniową z wodną, to wybierz drzwiczki rewizyjne z płyty GFK. Jest ona wykonana z domieszką włókien szklanych i zaimpregnowana, dzięki czemu chroni przed rozprzestrzenianiem się ognia i nie pęcznieje od wilgoci.
Klapy rewizyjne dostępne są w standardowych wymiarach 60 × 60 cm oraz innych. Grubość można dopasować do zastosowanych w suficie podwieszanym płyt wypełniających pojedynczych 12,5 mm i podwójnych 25 mm.
Innym kryterium wyboru drzwiczek rewizyjnych jest sposób ich otwierania. Klapy co do zasady wyposażone są w zabezpieczenia przed wypadaniem. Można do nich dobrać różne zamknięcia – na magnes lub zamek na klucz. To drugie rozwiązanie sprawdza się świetnie w przypadku zabezpieczenia dostępu do ważnych instalacji w miejscach ogólnie dostępnych. W suficie polecamy raczej standardowe klapy na zatrzask lub magnes.
Montaż klapy rewizyjnej w suficie podwieszanym – krok po kroku
Montaż rewizji sufitowej jest prosty. Można go przeprowadzić zarówno na etapie prac wykończeniowych, jak i już po ich zakończeniu, kiedy na jaw wyjdą nowe potrzeby związane z dostępem do instalacji. Pamiętaj tylko, aby dobrze przygotować się do zadania.
Kiedy masz już wybraną i zakupioną klapę rewizyjną do sufitu, przygotuj miarkę, piłę do g-k, wkręty oraz wkrętarkę. Przydatna może być poziomica do wykonania obrysu. I do dzieła!
● Krok 1. Zmierz dokładnie wewnętrzną ramę klapy.
● Krok 2. Narysuj na płycie wypełniającej, w której masz zamiar ulokować rewizję, otwór do wycięcia zgodny z wymiarami klapy.
● Krok 3. Wytnij otwór używając np. piły do karton-gipsu.
● Krok 4. Ramę klapy rewizyjnej przyłóż do otworu i przykręć za pomocą wkrętów lub przyklej. Uważaj przy tym na zamki i uchwyty.
● Krok 5. Umieść wieko w ramie i sprawdź, czy sprawnie się otwiera i zamyka.
● Krok 6. Jeśli przykręciłeś klapę wkrętami, pamiętaj o tym, aby założyć na nie kapturki od strony wewnętrznej sufitu. Zabezpieczysz w ten sposób dłonie przed skaleczeniem, kiedy zajdzie potrzeba dostania się do instalacji.
● Krok 7. Zadbaj o aspekt estetyczny. Wszelkie szpary powstałe w wyniku montażu usuń za pomocą gładzi szpachlowej. Pamiętaj, aby po zakończeniu tej czynności wyczyścić dokładnie ramę z pozostałości szpachli.
● Krok 8. Wyszlifuj zagładziowaną powierzchnię i pomaluj zgodnie z kolorem sufitu.
Powyższa instrukcja znajdzie zastosowanie zarówno w sufitach podwieszanych, jak i ścianach działowych czy zabudowach szachtowych.
Jak widzisz, montaż klapy rewizyjnej w suficie podwieszanym jest bardzo prosty. Wystarczy minimum umiejętności manualnych i podstawowe wyposażenie. Ważne jest jednak, abyś zachował czujność i był dokładny. Błąd w pomiarze lub obrysie mogą skutkować wykonaniem zbyt dużego otworu do przykręcenia ramy, a to już poważny kłopot, który może skutkować koniecznością wymiany płyty g-k na nową, a tym samym większymi kosztami.